SLEPICE ZA KRIZI NEMŮŽOU ! Hrozí, že kvůli ekonomické krizi nechají poslanci slepice trpět v klecích. Napište poslancům! Právě Váš e-mail může být tím, který poslance přiměje se za slepice postavit.

  vyzvaposlancum.cz

  V kleci
  Měsíc v kleci před Poslaneckou sněmovnou - proti klecovým chovům slepic (foto Olga Nema) Dvanáct hodin bez možnosti většího pohybu, namačkaní v kleci společně s 19 sochami slepic v nadživotní velikosti. K tomu se dobrovolně přihlásily zhruba tři stovky dobrovolníků. Někteří z nich se po dobu jednoho měsíce budou střídat zavření v kleci před Poslaneckou sněmovnou na Malostranském náměstí. Cílem je přesvědčit poslance, aby zvedli ruku pro zákaz klecových chovů slepic, o kterém by se mělo hlasovat v nejbližších týdnech.
  Na Malostranském náměstí, v podstatě pod okny poslancům, od 9. června pořádá spolek ObRaZ historicky druhý Měsíc v kleci.

  Pobyt v kleci už si vyzkoušela třeba herečka Tereza Těžká z dokumentu V síti nebo zpěváci Ben Cristovao a Tomáš Klus.

  Měsíc v kleci před Poslaneckou sněmovnou - se slepicemi se nechala zavřít herečka Tereza Těžká (foto Jolana Haišmanová)Měsíc v kleci před Poslaneckou sněmovnou - se slepicemi se nechal zavřít zpěvák Ben Cristovao (foto Jolana Haišmanová) Tereza Těžká o jejím zážitku z pobytu v kleci řekla: „Už po dvou hodinách mi bylo nepříjemně. Chtěla jsem se protáhnout, ale nešlo to. Chtěla jsem najít polohu, ve které bych se cítila pohodlně. Nešlo to. Všude samé dráty… Po chvíli jsem to přestala zkoušet. Rezignovala jsem a řekla si, že to musím vydržet, protože jsem uvnitř zavřená jen na pár hodin. Ale čas jakoby se zastavil. Cítila jsem naprostou beznaděj…“

  Napište poslancům!

  Co jsou klecové chovy?
  Měsíc v kleci před Poslaneckou sněmovnou - se slepicemi se nechal zavřít zpěvák Tomáš Klus (foto Olga Nema) V klecových chovech jsou v Česku držené miliony slepic. Zvířata zde tráví celý život narvané v drátěné kleci, kde na každou připadá prostor zhruba o velikosti papíru A4. Ve stísněném prostoru si nemohou ani pořádně protáhnout křídla, natož se proběhnout či popoletět. Celý den stojí na pletivu a od mříží mají odrané peří až na kůži. Slepice jsou zde považovány za výrobní jednotky a lidé se k nim podle toho i chovají.

  Jak moc dokáže Váš e-mail situaci ovlivnit?
  Měsíc v kleci před Poslaneckou sněmovnou. Cílem je přesvědčit poslance, aby zvedli ruku pro zákaz klecových chovů slepic Vše vypadalo nadějně, návrh získával čím dál větší podporu, v únoru jej podpořil i premiér Andrej Babiš. Jenomže pak přišla koronakrize a politici se začali cukat. Prý jsou teď důležitější věci, prý si v dobách krize slušné zacházení se slepicemi nemůžeme dovolit. Právě Váš e-mail dokáže politikům otevřít oči a pomoct jim pochopit, že krize nemůže být obhajobou pro to, abychom miliony slepic nechali živořit v malých klecích.

  Co na to poslanci?
  Téměř 80 % Čechů se vyslovilo pro zákaz těchto klecových chovů tak, jako je už zakázalo Rakousko a Německo. Na alternativní systémy, které slepicím umožňují alespoň nějaký pohyb, hrabání či popelení, přechází celá Evropa. V prosinci 2019 konečně přidali i čeští politici a ve Sněmovně předložili pozměňovací návrh, který má klecové chovy slepic úplně zakázat. V červnu 2020 bylo hlasování odloženo na začátek července. Rozhodnout se má příští týden!

  Napište poslancům!

  A co řekl Tomáš Klus? „Jak můžeme snášet slepice v klecích!? Chceme-li, aby nesly, nemůžeme hledět jen na to, co to nese nám. Takové chování v chovech je nelidské a člověk takto smýšlející sám patří do klece. Proto se tam taky nechám zavřít. Kurnik šopa. Do všech stran to klovu, konec klecovému chovu!”

  www.obrancizvirat.cz
  OBRAZ – Obránci zvířat

  Související:
  Velký vaječný podvod: České drůbežárny značí klecová vejce jako podestýlková
  Měsíc v kleci před Poslaneckou sněmovnou – se slepicemi

  Autor