„Máme za sebou prodloužený víkend a k čištění chlívku se nám hlásí podporovatelé z Českého ráje, Pálavy, Jeseníků, Broumovska nebo od Buchlova. Nekončí to ale hranicemi naší republiky.

  Organizátoři kampaně nabádají návštěvníky hor a přírody, aby přiložili ruku k dílu a vyčistili místo, kde se nacházejí (foto Jan Brychta)

  Jsme rádi, že i kolem Košic se připojují naši slovenští přátelé,“ doplnil jeden z iniciátorů projektu Miloš Židík. Výzva Vyčisti chlívek!, cílená na začátek prázdnin, pokračuje až do neděle. Kampaň #nejsemprase vysvětluje návštěvníkům českých, moravských a slovenských krajů, kteří nemají stoprocentní znalosti o pohybu a pobytu v přírodě, jak se v tomto prostředí chovat. Na sociálních sítích během tří týdnů zasáhla přes 920 000 lidí.

  Kampaň přináší pro návštěvníky přírody v České republice a na Slovensku na úvod letních prázdnin výzvu: Vyčisti chlívek! Od 4. do 12. července organizátoři nabádají návštěvníky hor a přírody, aby přiložili ruku k dílu a vyčistili místo, kde se nacházejí. Odměněni budou nejen dobrým pocitem, jejich fotky a videa budou zveřejněna a stanou se tak součástí iniciativy.

  „Nafoťte nebo natočte krátké video na téma Vyčisti chlívek! A pošlete nám ho prostřednictvím sociálních sítí. Nejenže všechny vaše příspěvky rádi zveřejníme, ale ty nejvíc kreativní a nejlepší odměníme. Chceme být stále aktivní a věříme, že se připojíte i vy. Odrazí se to na čistotě českých lesů a přírody,“ říká Miloš Židík, jeden z iniciátorů projektu.

  Organizátoři kampaně nabádají návštěvníky hor a přírody, aby přiložili ruku k dílu a vyčistili místo, kde se nacházejí (foto Jan Brychta)Cílem #nejsemprase je pozměnit chování návštěvníků přírody při procházkách v lesích, na horách, ale třeba i v městských parcích. Proto se iniciátoři kampaně rozhodli zjistit, zda si lidé umí s úklidem poradit. Nová výzva se jmenuje – Vyčisti chlívek! První prázdninový týden se do celého projektu může aktivně zapojit každý, kdo vyrazí na výlet do přírody. Stačí mít po ruce pytel na odpadky, mobilní telefon a chuť pomoci našim horám a lesům.

  Iniciativu #nejsemprase může podpořit každý – zodpovědným chováním k přírodě, šířením myšlenky na sociálních sítích či registrací podpory na projektovém webu www.nejsemprase.cz. Základní body kampaně jsou zpracovány formou jednoduchého „Desatera cool výletníka“. Upozorňují mimo jiné na stopu, kterou nechává v přírodě každý odhozený předmět – byť se po čase rozloží. Čas rozpadu totiž není vždy krátký. Papírovému kapesníku to trvá asi pět měsíců, banánové slupce ještě o měsíc déle. Noční můrou milovníků přírody jsou vlhčené ubrousky nebo cigaretový špaček. Ten se rozkládá i patnáct let!

  Kampaň #nejsemprase není politicky orientovaná ani zisková. Záštitu jí daly Český svaz ochránců přírody, Klub českých turistů, Českomoravská federace nordic walking, Jihočeská centrála cestovního ruchu a Junák – český skaut.


  Více informací najdete na těchto odkazech:
  Web: www.nejsemprase.cz
  Facebook: www.facebook.com/nejsemprase
  Facebooková událost: www.facebook.com/events/855979034809172/
  Instagram: www.instagram.com/nejsemprase/