Iniciativa #nejsemprase všem, kterým záleží na čistém životním prostředí, během uplynulého týdne adresovala výzvu: Vyčisti chlívek!

  Autoři kampaně #nejsemprase se obrátili na návštěvníky hor a přírody, aby přiložili ruku k dílu a vyčistili místo, kde se nacházejí. Pytle plné odpadu se díky tomu dostaly tam, kam patří: do kontejnerů a odpadkových košů.

  Kampaň má za sebou první úspěšnou akci na očistu přírody (foto iniciativa #nejsemprase)Kampaň má za sebou první úspěšnou akci na očistu přírody (foto iniciativa #nejsemprase)Iniciativa #nejsemprase vznikla se záměrem vysvětlovat návštěvníkům českých a moravských krajů, kteří nemají stoprocentní znalosti o pohybu a pobytu v přírodě, jak se v tomto prostředí chovat. „Viděli jsme, že naše hory a lesy jsou plné odpadků. Proto jsme výletníky vyzvali, aby Vyčistili chlívek a pomohli sbírat smetí, které je pro přírodu extrémní zátěží. Jsme velmi rádi, že naše výzva na sociálních sítích zasáhla bezmála 20 000 lidí v Česku i na Slovensku,“ zhodnotil Miloš Židík, jeden z iniciátorů projektu.

  Kampaň má za sebou první úspěšnou akci na očistu přírody (foto iniciativa #nejsemprase)Téměř 350 z nich se do sbírání přímo zapojilo. „Svoje úlovky s námi sdíleli na Facebooku, usilovné sběrače proto odměníme tričky, mikinami, čepicemi a samolepkami s logem #nejsemprase – a už teď uvažujeme o další výzvě, kterou o prázdninách pomůžeme přírodě,“ plánuje Miloš Židík. Iniciativu #nejsemprase může podpořit každý – zodpovědným chováním v přírodě, šířením myšlenky na sociálních sítích nebo registrací na webu www.nejsemprase.cz.

  Sportovci za čistou českou a slovenskou přírodu
  Kampaň má za sebou první úspěšnou akci na očistu přírody (foto iniciativa #nejsemprase)K iniciativě #nejsemprase se kromě odhodlaných výletníků hlásí i sportovní hvězdy. Jejich medailová sbírka má váhu nejen ve sportovním světě. Cenný kov z olympijských her mají doma lyžařka Kateřina Neumannová, hokejista Patrik Eliáš, tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, biatlonistka Veronika Vítková nebo vodní slalomář Michal Martikán ze Slovenska. Zlato z mistrovství světa získali vodní slalomářka Veronika Vojtová i cyklista Alois Kaňkovský, který se k iniciativě #nejsemprase přihlásil mezi prvními, podobně, jako atletický halový mistr Evropy Petr Svoboda nebo evropský šampion v krasobruslení Tomáš Verner. I díky nim tak v Česku a na Slovensku kampaň zasáhla přes 920 000 lidí.

  Kampaň má za sebou první úspěšnou akci na očistu přírody (foto iniciativa #nejsemprase)„Na Šumavě nedaleko mojí chalupy na Zadově je to nádherné. A víte, proč to tady mám tak ráda? Nejenom kvůli té krásné přírodě kolem, ale i díky tomu, že je tady čisto. Protože všichni, kdo se tu pohybují, si můžou v klidu říct #nejsemprase. A právě proto tento projekt podporuji a držím mu palce,“ říká olympijská šampiónka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová.

  „Díky pandemii jsme měli štěstí aspoň v tom, že jsme mohli chodit ven. Myslím, že jsme si uvědomili, jak je příroda krásná, jak ji musíme opečovávat, a jsem rád, že se tímto způsobem můžu přidat k projektu #nejsemprase,“ vzkazuje z cyklistické vyjížďky po lese držitel olympijského bronzu a dvounásobný vítěz Stanleyho poháru Patrik Eliáš.
  Specialistka na čtyřhru – stříbrná olympionička a vítězka tří grandslamových titulů, Turnaje mistryň a dvojnásobná šampionka Fed Cupu vyráží do lesů i s dcerkou. „Chodím už přes rok s kočárkem do přírody a můžu vám říct, že příroda naši pomoc potřebuje. Já sama na procházkách odpadky sbírám, protože se na to nemůžu dívat. Takže #nejsemprase a vy nebuďte se mnou,“ radí výletníkům Andrea Sestini Hlaváčková. Kampaň má za sebou první úspěšnou akci na očistu přírody (foto iniciativa #nejsemprase)

  Kampaň #nejsemprase není politicky orientovaná ani zisková. Záštitu jí daly Český svaz ochránců přírody, Klub českých turistů, Českomoravská federace nordic walking, Jihočeská centrála cestovního ruchu a Junák – český skaut.


  Více informací najdete na těchto odkazech:
  Web: www.nejsemprase.cz
  Facebook: www.facebook.com/nejsemprase
  Facebooková událost: www.facebook.com/events/855979034809172/
  Instagram: www.instagram.com/nejsemprase/