Video v článkuNeobvyklého pacienta až z Polska hostí záchranná stanice v Makově.

  Na začátku předposledního červencového týdne totiž přijali mladého ústřičníka velkého, ptáka mořských pobřeží živícího se, jak již název napovídá, mořskými měkkýši, červy a dalšími drobnými živočichy. Naštěstí si s sebou nesl „občanku“, a tak víme, kde se v Čechách vzal.

  „Ústřičníka jsme odchytávali v Radomyšli na Strakonicku, několik dnů se pohyboval bez letu po městě a byl značně vyhublý. Po zveřejnění na FB se ozval pán z Polska, že je to „jejich“ ústřičník, kterého a další odchovali v inkubátoru – vejce odebrali kvůli hrozící povodni – a vypustili ho 11. července,“ zveřejnil na facebookové stránce makovské záchranné stanice její vedoucí Libor Šejna. Ústřičník má totiž viditelný červený nožní kroužek s označením L2, a tak o jeho původu nebylo pochyb.

  Polská organizace Fundacja Ptasie Horyzonty uvedla, že odebrali z důvodů povodní a zničení snůšek na řece Viszle 30 vajíček a v inkubátoru je odchovali. Mláďata naučili sbírat červy a různé breberky a postupně je vypouštěli. Toho makovského pustili 11. července u obce Kaliszany-Kolonia. Proto se prý také tolik nebojí lidí. Ústřičníci jsou tažní, a proto se výjimečně objeví také ve vnitrozemí, tedy i v ČR, stejně jako tento konkrétní jedinec. Polské ornitology samozřejmě osud jejich „L-dvojky“ zajímá a do Makova poslali další instrukce.

  „Dle přání ho máme vypustit v místě s větším množstvím ústřičníků, což asi bude problém… Nebo snad víte někdo kam?“ uvádí trochu pobaveně (na ústřičníky u nás opravdu běžně nenarazíte) Libor Šejna. Potkáte-li proto ústřičníka, bez otálení to nahlaste do Makova.


  Video z odchovu mladých ústřičníků najdete mj. na FB stránce záchranné stanice Makov nebo ZDE.


  Zvíře v nouzi - logoPokud vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi číslo: 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.