Celkem 18 zastavení a tři vstupní panely na devět kilometrů dlouhé trase, to je nová naučná stezka Srdcem Českého krasu, která návštěvníky seznámí s přírodním bohatstvím a historií národní přírodní rezervace Karlštejn na Berounsku.

  Tato stezka se stala jubilejní 100. lokalitou, která byla vybudována v rámci společného programu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a společnosti NET4GAS s názvem Blíž přírodě. Tento program úspěšně běží již 14 let. Vybudování stezky rovněž významně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ze svého Programu péče o krajinu. Stezku bude provozovat Agentura ochrany přírody a krajiny, jejíž pracovníci se na obsahu tabulí rovněž významně podíleli.

  Ze slavnostního otevření jubilejní 100. lokality Blíž přírodě, díky níž se veřejnosti otevřela naučná stezka Srdcem Českého krasu (foto ČSOP)Ze slavnostního otevření jubilejní 100. lokality Blíž přírodě, díky níž se veřejnosti otevřela naučná stezka Srdcem Českého krasu (foto ČSOP)„Národní přírodní rezervace Karlštejn patří k přírodně nejcennějším územím v Čechách. Potkáte tu stovky vzácných druhů rostlin a živočichů. Zároveň ale toto území po tisíciletí obývali a využívali lidé. A paradoxně i díky ovlivňování člověkem je Český kras tak přírodně bohatý a zajímavý, jak ho dnes známe,“ vysvětlil Richard Brabec, ministr životního prostředí, který 24. července 2020 v Srbsku slavnostně přestřihl pásku nové stezky s 21 infopanely, jejichž realizace byla podpořena z ministerského dotačního programu.

  Ze slavnostního otevření jubilejní 100. lokality Blíž přírodě, díky níž se veřejnosti otevřela naučná stezka Srdcem Českého krasu (foto ČSOP)Bez pastvy by zde nebyly louky ani mnohé unikátní skalní stepi, bez těžby vápence bychom věděli jen málo o pozoruhodných geologických dějích, které tento kraj formovaly… Proto nová naučná stezka nejen upozorňuje na mnohé zajímavé přírodní prvky, ale hodně prostoru věnuje právě soužití člověka s přírodou a otázkám historické krajiny, v níž je – aniž bychom si to často uvědomovali – dodnes zapsána tisíciletá historie. Ať již jde o staré úvozové cesty, lomy, ale třeba i dnešní podobu lesů.

  Na každém z 18 zastavení je též nějaký námět k pozorování. Kolik rostlin roste na jednom metru čtverečním? Na jaké květiny si nejčastěji sedají motýli? Dokážete odhalit, co tu žije za zvířata, i když je nespatříte? Jak zapsat zpěv ptáků? Dokážete vnímat své okolí jinými smysly, než zrakem? Něco změřit i bez metru? Nejsou to otázky s jasnými odpověďmi. Mají za cíl podnítit zvědavost, všímat si detailů.

  Ze slavnostního otevření jubilejní 100. lokality Blíž přírodě, díky níž se veřejnosti otevřela naučná stezka Srdcem Českého krasu (foto ČSOP)Některá zastavení jsou doplněna i interaktivními dřevěnými prvky. Najdeme tu bludiště i lupu, vzorky dřev i různých druhů vápence. Součástí stezky jsou i dvě tematické lavičky z dílny řezbáře Jana Viktory. Jedna představuje mloky, kdysi běžné, dnes, vzhledem k suchu stále vzácnější obyvatele údolí Bubovického potoka, druhá trilobity, nejznámější zkameněliny Českého krasu.

  Ze slavnostního otevření jubilejní 100. lokality Blíž přírodě, díky níž se veřejnosti otevřela naučná stezka Srdcem Českého krasu (foto ČSOP)Další zajímavostí naučné stezky je zachování některých informačních tabulí jejího předchůdce; bývalé naučné stezky Národní přírodní rezervací Karlštejn, vzniklé již roku 1989, jejíž trasu částečně kopíruje. Původní informační panely naleznete na zadní straně těch současných, a tak máte jedinečnou příležitost porovnat, jak se dělaly naučné stezky před třiceti lety a jak se dělají dnes.

  „Program NET4GAS Blíž přírodě je neodmyslitelnou součástí našeho firemního dárcovství již od roku 2007. Cílem naší dlouhodobé spolupráce s ČSOP je představování zajímavých a cenných přírodních lokalit veřejnosti s důrazem na pochopení důvodů jejich ochrany, a to naučnou i zábavnou formou. Stovka zpřístupněných míst po celé České republice je toho důkazem a zároveň naším poděkováním ČSOP,“ sdělil Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS.

  „Systematická spolupráce se společností NET4GAS staví program Blíž přírodě k nejvýznamnějším environmentálně výchovným projektům v České republice. Troufám si říct, že takováto spolupráce komerčního subjektu s ochranářským spolkem je u nás naprosto unikátní. Umožňuje nám učit veřejnost poznávat, pozorovat a následně i chránit přírodu prakticky na celém území republiky,“ dodal předseda ČSOP Libor Ambrozek.

  Naučná stezka Srdcem Českého krasu začíná v obci Srbsko u Berouna a končí na soutoku Kačáku s Berounkou. Úvodní infotabule se nachází v centru Srbska, na východním konci mostu přes Berounku (GPS: 49°56’11.821″N, 14°8’0.632″E). Další dva „úvodní“ panely jsou umístěny na rozcestí Propadlé vody, kde se stezka potkává s naučnou stezkou Svatojánský okruh (GPS: 49°57’59.418″N, 14°8’33.482″E) a na konci trasy (GPS: 49°56’54.836″N, 14°7’39.949″E) pro ty, kteří by přišli od Berouna a chtěli si stezku projít v protisměru.

  V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě se ČSOP napříč Českou republikou podařilo vybudovat 61 naučných stezek, návštěvníci si mohou zkusit sledování ptáků, obojživelníků, vážek nebo bobrů na 13 pozorovatelnách a 16 vyhlídkových místech, projít se po 13 povalových chodnících vedoucích po zamokřených místech, dozvědět se o přírodních, historických či geologických zajímavostech z lokalit na 579 informačních panelech. Nejen pro děti a mládež byla vybudována řada interaktivních prvků, jako například hmatky naplněné přírodními materiály, frotáže, cesta rákosím provázená stopami zvěře, vodní mlýnek, puzzle, dřevěné skládanky, poznávací hlavolamy, knajpoviště, pomník vyhynulým druhům či zrekonstruované studánky.


  ČSOP - logoČeský svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz

  Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Od toho se odvíjí nejen její odpovědné podnikání, ale také dlouhodobá strategie firemní filantropie realizovaná od roku 2007 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti, a také celostátních přírodovědných soutěží Zlatý list a Ekologická olympiáda, které pořádá Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Více informací o programu a zpřístupněných lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.


  Seznam 100 lokalit zpřístupněných ČSOP v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě

  2007
  NS Údolí pod Klíčem, Svor / Česká Lípa, Liberecký kraj
  NS Biokoridor Hloučela, Prostějov, Olomoucký kraj
  Opičák, Liberec, Liberecký kraj
  Jelenice, Pozořice / Brno-venkov, Jihomoravský kraj
  Lom Myslík, Myslík / Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj
  NS Pozorovatelna, Milovice / Nymburk, Středočeský kraj

  2008
  NS Chodníčky v Podbeskydí, Kunčice pod Ondřejníkem / Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj
  NS Les plný smyslů, Krásná Lípa / Děčín, Ústecký kraj
  NS Bludovská stráň, Bludov / Šumperk, Olomoucký kraj
  NS Vinořský park – Satalická bažantnice, Praha-Vinoř, Hlavní město Praha
  Zlatý vrch, Bečov nad Teplou / Karlovy Vary, Karlovarský kraj
  Kamenec, Kamenec u Radnic / Rokycany, Plzeňský kraj
  NS Zvolská Homole, Zvole u Prahy, Středočeský kraj
  NS Fryšták, Fryšták / Zlín, Zlínský kraj
  Mločí studánka, Myslík / Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj
  NS Velký Košíř, Litomyšl / Svitavy, Pardubický kraj
  NS Mnichovské Hadce, Prameny / Cheb, Karlovarský kraj
  NS Údolí Hasiny, Lipno / Louny, Ústecký kraj
  Lom Chlum, Srbsko / Beroun, Středočeský kraj
  Biocentrum Mokroš, Mořice / Prostějov, Olomoucký kraj
  NS Zahrady, Český Brod / Kolín, Středočeský kraj
  Pozorovatelna v Blahutovicích, Blahutovice / Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
  NS Votočnice, Sázava / Benešov, Středočeský kraj

  2009
  Rezavka, Ostrava, Moravskoslezský kraj
  Přírodní rezervace Štěpán, Děhylov / Ostrava, Moravskoslezský kraj
  NS Medník, Hradišťko / Praha – západ, Středočeský kraj
  Hora Vladař, Vladořice / Karlovy Vary, Karlovarský kraj
  NS Podkovák, Lesná / Tachov, Plzeňský kraj
  Kudlačena, Horní Bečva / Vsetín, Zlínský kraj
  Podlešákův jilm, Vimperk-Boubská / Prachatice, Jihočeský kraj
  Nad řekou, Bečov nad Teplou / Karlovy Vary, Karlovarský kraj

  2010
  Přírodní rezervace Choryňský mokřad, Lešná / Valašské Meziříčí, Zlínský kraj
  NS Vodní svět, Lesná / Domažlice, Plzeňský kraj
  Poustka, Pozořice / Brno-venkov, Jihomoravský kraj
  Přírodní rezervace Skalka, Kunčice pod Ondřejníkem / Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj
  NS Sudslavický okruh, Vimperk / Prachatice, Jihočeský kraj
  Národní přírodní rezervace Žákova hora, Cikháj / Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina
  Mojžíšův pramen – Císařský kámen, Vesec / Liberec, Liberecký kraj
  Semanínská stezka, Semanín / Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

  2011
  NS Na cvičišti, Valašské Meziříčí / Vsetín, Zlínský kraj
  Střelenská louka, Střelná / Teplice, Ústecký kraj
  Capartické louky, Capartice / Domažlice, Plzeňský kraj
  Přírodní rezervace Chlumská hora, Chlum / Karlovy vary, Karlovarský kraj
  Přírodní památka Panská skála, Habrovany / Vyškov, Jihomoravský kraj
  NS Okolo Vřesiny, Vřesina / Opava, Moravskoslezský kraj
  NS Cech Sv. Víta, Trstěnice / Cheb, Karlovarský kraj

  2012
  Pozorovatelna u Litovického rybníka, Litovice / Praha-západ, Středočeský kraj
  Mokřadní louka Kolo, Slavkov / Uherské Hradiště, Zlínský kraj
  NS Vidžín – Telecí potok, Vidžín / Plzeň-sever, Plzeňský kraj
  NS Housle, Praha-Lysolaje, Hlavní město Praha
  Pančava, Pozořice / Slavkov, Jihomoravský kraj
  NS Mýto, Nedvězí / Praha, Hlavní město Praha
  Bohumilická alej, Bohumilice / Prachatice, Jihočeský kraj
  Ořešník, Hejnice / Liberec, Liberecký kraj
  NS Heřmanický rybník, Heřmanice / Ostrava, Moravskoslezský krajp

  2013
  Lačnovské šafrány, Lačnov / Vsetín, Zlínský kraj
  NS Umíř, Plachtín / Plzeň-sever, Plzeňský kraj
  NS Pňovský luh, Pňov-Předhradí / Kolín, Středočeský kraj
  NS Svatojánské proudy, Štěchovice / Praha Západ, Středočeský kraj
  Třemešské rybníky Dolní Studénky / Šumperk, Olomoucký kraj
  Chodníček za sirnými studánkami Zádveřice / Zlín, Zlínský kraj

  2014
  NS Hradiště Libušín, Libušín / Kladno, Středočeský kraj
  Údolí Lušová, Lušová / Vsetín, Zlínský kraj
  NS Zásmucká Bažantnice, Zásmuky / Kolín, Středočeský kraj
  Alej pod Hořínkovou hájenkou, Buchlovice / Uherské Hradiště, Zlínský kraj
  NS Chlum, Nepřevázka / Mladá Boleslav, Středočeský kraj
  NS Krajinou povodní, Jeseník nad Odrou / Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
  NS Hádecké lomy a okolí, Brno, Jihomoravský kraj

  2015
  NS Vesecké údolí, Liberec, Liberecký kraj
  NS Choryňská stráž, Vsetín, Zlínský kraj
  Kozmické ptačí louky, Kozmice / Opava, Moravskoslezský kraj
  Stezka Střelnice, Šluknov / Děčín, Ústecký kraj
  Velká Homolka, Vimperk / Prachatice, Jihočeský kraj
  NS Údolí studánek, Praha, Hlavní město Praha

  2016
  Jinošovský lom, Vlašim / Benešov, Středočeský kraj
  NS Olešenský potok, Němčovice / Rokycany, Plzeňský kraj
  NS Cesta kolem Světa, Třeboň / Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
  Cesta rákosím, Brno, Jihomoravský kraj
  NS Hruboskalsko, Karlovice / Semily, Liberecký kraj
  Suchou nohou mezi vodou, Pasíčka / Chrudim, Pardubický kraj

  2017
  Ornitologická pozorovatelna Dolní rybník, Svitavy, Pardubický kraj
  Solvayův lom na Ještědském hřbetu / Liberec, Liberecký kraj
  Vráblovy paseky, Lužná / Vsetín, Zlínský kraj
  NS Krnov Horky – Kabátův kopec, Krnov / Bruntál, Moravskoslezský kraj
  Přírodní bohatství městského parku Hrádek, Třebíč, kraj Vysočina
  NS Poklady Harasova, Harasov/ Mělník, Středočeský kraj

  2018
  NS Kolem zámeckého rybníka, Lipová / Děčín, Ústecký kraj
  Hořečková stráň u Vřešťova, Velký Vřešťov / Trutnov, Královéhradecký kraj
  NS Za permoníky Chomle a Vejvanova, Chomle / Rokycany, Plzeňský kraj
  Haťěná cesta u Petřvaldíku, Petřvaldík / Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
  Volská stezka – 1. etapa, Šenov u Nového Jičína / Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
  Alpská vyhlídka, Borová Lada / Prachatice, Jihočeský kraj

  2019
  NS Supí vrch, Lbín / Teplice, Ústecký kraj
  Raduňský mokřad, Raduň / Opava, Moravskoslezský kraj
  Volská stezka – 2. etapa, Libhošť / Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
  NS Tůně u Hajské, Hajská / Strakonice, Jihočeský kraj
  Ornitologická pozorovatelna na Libockých mokřadech, Kynšperk nad Ohří / Sokolov, Karlovarský kraj
  Studánka „U cesty“, Starý Plzenec / Plzeň – město, Plzeňský kraj
  Křížovský lom, Pravonín – Křížov / Benešov, Středočeský kraj
  NS Přírodní rezervací Vrch Baba, Horní Stakory / Mladá Boleslav, Středočeský kraj

  2020
  NS Srdcem Českého krasu, Srbsko / Beroun, Středočeský kraj

  NS = naučná stezka