Členové iniciativy Havlíčkova mládež dělali to, co komunistický režim po mládeži chtěl – jenže nezávisle, mimo oficiální struktury SSM. To stačilo, aby se stali „vnitřním protivníkem“.

    StB vynaložila nemalé prostředky na jejich šikanu.

    U zrodu Havlíčkovy mládeže stáli v listopadu 1988 Pavel Šimon, Petr Novotný, Petr Hrabalík a další mladí lidé z Havlíčkova Brodu. Impulsem k iniciativě se stala aféra kolem Havlíčkova domu – na opravu zpustlé památky na Karla Havlíčka Borovského sice věnovala peníze mecenáška z Ameriky, ty ale jaksi nedoputovaly na místo určení a dům dál chátral.

    „Začali jsme se více zajímat o Havlíčka,“ líčí počátky spolku Petr Novotný. „Zjistili jsme, že napsal několik článků věnovaných komunismu, liberální demokracii, svobodě tisku. Takže jsme začali Havlíčka přepisovat, vytahali jsme některé citáty, ty jsme šířili mezi lidmi…“

    Havlíček, který se v polovině devatenáctého století dovolával vyspělého občana, spoluzodpovědného za demokratickou společnost, se ukázal být ideální postavou do štítu mládežnické iniciativy.

    PO VZORU HAVLÍČKA
    Režim proti němu mohl těžko něco namítat; zavedenou postavu literární historie byl ostatně zvyklý využívat jako ikonu boje proti církvi a zapšklé rakouské monarchii. Havlíček byl ale samozřejmě více než to a jeho novodobí následovníci se 132 let po jeho smrti rozhodli aktualizovat jeho odkaz po svém.

    „Havlíček se ve své době snažil nabádat k tomu, aby se konaly kroky v rámci daných a platných zákonů,“ vysvětluje Petr Novotný, co konkrétně jeho inspirovalo. „Říkal jsem si, ano, my můžeme dělat spoustu věcí, aby na nás nemohli, ale které jim zároveň budou vadit.“

    Pozoruhodná strategie byla na světě: Havlíčkova mládež se rozhodla vzít režim za slovo. Co se stane, když bude dobrovolně a nezávisle dělat ty samé věci, ke kterým jsou svazáci organizováni a nuceni?

    Výsledkem byla vlastně jakási parodie na činnost Socialistického svazu mládeže (SSM)…

    Celý příběh Havlíčkovy mládeže si můžete přečíst zde:
    https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/havlickova-mladez-provokovala-parodovanim-svazackych-akci


    Vzpomínky pamětníků pocházejí ze sbírky Paměť národa, kterou spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum díky podpoře soukromých dárců. Pomoci zachránit příběhy dalších pamětníků pro budoucí generace můžete i Vy na podporte.pametnaroda.cz. Děkujeme!

    Autor