Pár dní staré záběry z klecí odhalují slepičí utrpení. Zbývá méně než 24 hodin. Tohle jedno poslanecké hlasování rozhodne úplně o všem.

  Před Sněmovnou na Malostranském náměstí probíhá akce Měsíc v kleci na podporu zákazu klecových chovů slepic (foto Michala K. Rocmanová)

  Jestli jsou slepice v klecích něco víc než rovnice voda + krmivo = vejce.
  Jestli politici drží sliby, které veřejně dali svým voličům.
  Jestli celé ty dva a půl roku měly smysl.

  Teď už je jenom na Vás, jak to zítra dopadne.
  Někteří poslanci stále na klecích pro slepice nevidí nic špatného. Prosím, napište jim na www.vyzvaposlancum.cz. Poslední šanci něco změnit máme do 16. září 2020!

  Udělejte si prosím čas. Sedněte k počítači nebo mobilu. Pište co můžete.

  Čím větší tlak během následujícího dne politici ucítí, tím větší bude šance na úspěšné hlasování. Vy i já chceme to samé – aby se zvířatům v klecích začalo svítat na lepší časy. Teď je ta chvíle udělat pro tenhle náš společný sen maximum.

  Odkaz máte níže. Víte, co máte dělat.

  https://vyzvaposlancum.cz


  Opelichané slepice namačkané v malé drátěné kleci jedna na druhé, mrtvé slepičí tělo ležící na drátech, oklovávané živou slepicí. I takový pohled se naskytl sledujícím nového videa s jen několik dnů starými záběry z českých klecových chovů. Spolek OBRAZ – Obránci zvířat nyní toto video vypustil na své sociální sítě, připomíná tak poslancům, kteří o zákazu klecových chovů budou rozhodovat už tuto středu 16.9.2020), jaké životní podmínky mají zhruba čtyři miliony českých slepic.

  Zveřejněné video obsahuje kromě nových záběrů z farem v Písku a Uničově také prostřihy na debatu poslanců z diskuze o zákazu klecových chovů v Poslanecké sněmovně z června letošního roku. „Já nevím, o jakém týrání mluvíte? Je vidět, že jste ještě nepěstovala žádnou slepici,“ reaguje na svou poslaneckou kolegyni Jiří Bláha (ANO). „Komu to prospěje, že dnes tady na půdě Sněmovny zakážeme chov nosnic v obohacených klecích?,“ přidává se jeho stranický kolega Milan Pour.

  Obránci zvířat chtějí zveřejněním videa ukázat politikům i širší veřejnosti, že ani pár dnů před finálním hlasováním v Poslanecké sněmovně se situace v českých klecových chovech nijak nezlepšila. Vyzývají proto, aby lidé psali poslancům e-maily a dali jasně najevo, že si týrání slepic v klecích nepřejí.

  „Na problematiku klecových chovů upozorňujeme soustavně od června 2018. Jak je vidět na nových záběrech z letošního září, životy slepic v klecích se od té doby nijak nezlepšily. Ani nemohou – když narvete dvacet slepic do malé klece, vždycky budou trpět. To přece musí vnímat každý, kdo má nějaký elementární cit pro zvířata,“ komentuje nové video předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.

  „Již ve středu se ukáže, jestli se přidáme po bok Rakouska a Německa a klecové chovy zakážeme, nebo si v Česku necháme kruté a zastaralé způsoby chovu, od kterých se celý svět odvrací a které nemají žádnou budoucnost. Od některých politiků sice stále slýcháme jen ty stejné výmluvy, ale pevně věřím, že většina poslanců nakonec vyslyší postoj 80 % Čechů a pro zákaz zvedne ruku,“ dodává Voršilka.

  OBRAZ – Obránci zvířat

  Před Sněmovnou na Malostranském náměstí v těchto dnech probíhá akce Měsíc v kleci. Do zvětšené repliky klece z klecového chovu se zavírají dobrovolníci společně s 19 sochami slepic v nadživotní velikosti na dvanáctihodinové směny, aby tak poslancům na cestě z práce i do práce připomínali podmínky života slepic v klecových chovech.
  Akci podpořila i řada známých osobností jako Jakub Prachař, Ben Cristovao nebo Hana Vagnerová. Do klece se chystá nechat zavřít například také Kuba Ryba z kapely Rybičky 48 a dnes od 14:30 v ní bude Patricie Pagáčová. Ve středu 16. září dopoledne Obránci zvířat připraví na Malostranském náměstí u klece online přenos hlasování o zákazu klecových chovů ze Sněmovny.

  Autor