Na pole dětské literatury vstupuje nová značka Mravenčí chůva, která zde zaplní několik aktuálních mezer. Bude provozovat online magazín o dětských knihách, sestavovat tematické balíky dětských knih a dalšími způsoby podporovat rodiče i děti ve výběru a četbě kvalitních dětských knih.

  Jsme Julie a Marie, mravenčí chůvy. Staráme se o malé i velké čtenáře (foto z webu Mravenčí chůvy)

  „Rády bychom přispěly k tomu, aby se k dětem dostávaly vizuálně i obsahově atraktivní knihy. Chceme u dětí podporovat jejich čtenářství. Vycházíme přitom z toho, že každé dítě může číst se zaujetím a radostí, záleží jen na tom, jestli se mu do ruky dostane ve vhodný okamžik vhodná kniha,“ popisuje cíle Mravenčí chůvy jedna ze dvou spoluzakladatelek firmy Julie Dominika Zemanová.

  V České republice vyjde během roku téměř 2500 titulů knih určených pro dětské čtenáře. Jejich kvalita je dost různá a udržovat si jako rodič přehled o tom, jaké knihy vyšly a z jakých je možné vybírat, je složité. I proto, že zde neexistuje moc zdrojů, kde by bylo možné najít informace o různých dětských knihách na jednom místě. Aktivnější rodiče, kteří by rádi vybrali atraktivní knihy, jsou tak odkázáni na dobré knihkupce nebo knihovníky nebo musí procházet webové stránky jednotlivých nakladatelů.

  Mravenčí chůva proto právě 29. září spustila na stránce www.mravencichuva.cz Online magazín o knihách pro děti. Čtenáři na něm najdou mimo jiné měsíční přehledy nově vydaných dětských knih i s jejich anotacemi a nafocenou částí jejich obsahu, recenze vybraných novinek, souhrnné články o knihách k vybranému tématu, rozhovory se zajímavými osobnostmi ze světa dětských knih nebo podcast o dětských knihách.
  K některým novým knihám jsou k dispozici i metodické listy s řadou tipů na to, co mohou rodiče na základě četby knihy s dětmi na její téma dělat. Mezi recenzemi jsou i recenze psané dětmi. Nyní je na zkušební dobu do 31. října 2020 celý online magazín k dispozici zdarma, poté bude jeho část placená a přístupná pouze pro registrované uživatele.

  „Prostřednictvím krásných knih chceme pomáhat dětem, aby se dále rozvíjely v tom, co je zajímá. Budeme tedy vyhledávat knihy a další populárně-naučné materiály a budeme z nich sestavovat tematické balíky,“ představuje další z nabízených služeb druhá ze spoluzakladatelek firmy Marie Podvalová. Budou se jmenovat Knižní balíky a kromě témat budou děleny i podle věku a úrovně čtenářství dětí.

  Mravenčí chůva se dosud angažovala především na sociálních sítích, na stejnojmenných stránkách na Facebooku a na Instagramu. Za první půlrok jejího fungování se zde například objevila velká anketa, ve které čeští nakladatelé, redaktoři, knihkupci či blogeři píšící o dětských knihách doporučovali své oblíbené dětské knihy pro různé věkové kategorie. Z ankety vzniklo obsáhlé PDF se 119 knihami pro děti, které je dnes ve formě e-booku ke stažení zdarma na webových stránkách Mravenčí chůvy.

  „Celá tato aktivita vlastně vznikla díky celostátní karanténě při pandemii koronaviru. Říkaly jsme si tehdy, jak bychom mohly podpořit knihkupce se zavřenými obchody a malé nakladatele s klesajícím odbytem a využít přitom náš dlouhodobý zájem o dětské knihy. A vznikla z toho Mravenčí chůva,“ vzpomínají na počátek celé aktivity autorky Mravenčí chůvy.

  Nejbližší příležitost pro setkání s Mravenčí chůvou bude na festivalu malých nakladatelů Tabook, konaném ve dnech 1.–3. října v Táboře. Pod značkou Mravenčí chůvy zde proběhnou dva workshopy (Je mu devět a moc ho nebaví číst, Jak na houby s Mravenčí chůvou).


  Užitečné odkazy:
  www.mravencichuva.cz
  www.facebook.com/mravencichuva
  www.instagram.com/mravencichuva

  Mravenčí chůva – staráme se o malé i velké čtenáře. Provádíme světem knih pro děti. Píšeme online magazín o knihách pro děti a tvoříme knižní balíky. Aby děti bavilo číst.