Zpráva podle zjištění Neovlivní.cz setrvává na stanovisku, že český premiér je ve střetu zájmů. Odeslání zprávy avizovali bruselští úředníci v mimořádném telefonátu ve čtvrtek (22. 10. 2020) večer. Následně už zpráva dorazila do Prahy.

    Informace Neovlivní.cz potvrdila mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze Magdalena Frouzová. “EK předala dokument české straně, více v tuto chvíli neuvádíme,” uvedla Frouzová.

    Podle zjištění Neovlivní.cz jde o takzvaný “follow-up letter”, první reakci EK na stanovisko české strany k původní auditní zprávě z listopadu 2019. V ní tehdy unijní auditoři konstatovali, že Andrej Babiš se převedením svého Agrofertu do svěřenského fondu zbavil vlivu na holding jen na oko. Ve skutečnosti má rozhodující vliv na firmu, těží z jejího zisku a tím pádem je ve střetu zájmů.
    Česká strana v zastoupení Babišovy ministryně Kláry Dostálové pak v květnu letošního roku poslala komisi odpověď, v níž Babišův střet zájmů odmítá a píše unii, jak se vypořádává s jejími doporučeními.

    Nynější unijní dopis je tedy reakcí na Dostálovou. “Komise dál setrvává na stanovisku, že český premiér je ve střetu zájmů. Na tom se nic měnit nebude. Nyní reaguje na to, jak Česká republika plní doporučení a zda jsou dostatečná. V některých případech konstatuje, že ano. Další doporučení zůstávají dál otevřená,” uvedl…

    Celý text najdete na: https://neovlivni.cz/ek-poslala-do-prahy-dalsi-zpravu-k-babisovu-auditu/