Většina českých europoslanců kromě Pirátů a STAN hlasovala pro návrh, který rezignuje na proměnu zemědělské praxe, jež by dle vědců mohla zvrátit kolaps evropské biodiverzity. Dalších 7 let tak bude zhruba 10 biliónů korun zemědělských dotací zhoršovat přírodní hodnoty zemědělské krajiny a povede k dalšímu úbytku drobných zemědělců.

  Koncem října 2020 přitom vydala Evropská environmentální agentura zprávu “The state of nature in the EU”, ve které označuje průmyslové zemědělství za hlavní hrozbu pro přírodu v EU. [1]

  Návrh ke Společné zemědělské politice, na kterém se dohodla většina Evropské lidové strany, Obnovy Evropy a Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů, byl v Evropském parlamentu odhlasován pohodlnou většinou.

  Celou zprávu o hlasování a jeho dopadech na drobné zemědělce a životní prostředí najdete zde:
  https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetsina-ceskych-europoslancu-i-evropskeho-parlamentu-poslali-biliony-korun-zemedelske-praxi

  Poznámky:
  [1] https://www.eea.europa.eu/highlights/latest-evaluation-shows-europes-nature
  [2] Co jednotlivá odhlasovaná opatření znamenají pro proměnu Společné zemědělské politiky a jak čeští europoslanci hlasovali, naleznete v materiálu Hnutí DUHA na adrese:
  https://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/10/hlasovani_europoslancu_dopady_opatreni.pdf