Evropský parlament a European Film Academy vyhlásili tři filmy nominované na evropskou filmovou cenu LUX 2021.

  Do užšího výběru se dostaly snímky „Chlast” Thomase Vinterberga, „Kolektiv” Alexandera Nanaua a „Corpus Christi” Jana Komasy. Tato filmová cena v nové podobě dává evropským divákům možnost hlasovat online pro jejich favorita a poprvé tak společně s europoslanci rozhodnout o vítězi.

  Diváci společně s europoslanci mají poprvé možnost hlasovat online pro svého favorita a společně tak rozhodnout o vítězi.

  Na webu www.luxaward.eu zjistíte, kde a jak se na filmy podívat v Česku a hlavně: můžete tam hlasovat pro své favority.

  Čas hlasovat máte až do 11. dubna 2021. Na konci dubna pak bude vítěz slavnostně ohlášen na plenárním zasedání Parlamentu a kdo ví, možná budete u toho, protože losem vybraní hlasující diváci se ceremonie zúčastní.


  Evropský parlament a European Film Academy oceňují filmaře, kteří přinášejí na naše obrazovky evropské příběhy. A potřebujeme, abyste se zapojili právě VY a stali se součástí největší evropské filmové poroty v historii!

  Nová cena diváků LUX se zaměřuje na inspirující filmy odrážející krásu a rozmanitost evropské kinematografie. Vůbec poprvé budou vítěze vybírat diváci společně s poslanci Evropského parlamentu.

  Nominovány byly tři filmy. Jeden norský filosof tvrdí, že obsah alkoholu v krvi, se kterým se lidé rodí, je o půl promile nižší, než by měl správně být. Ve filmu „Chlast“ se dánský režisér Thomas Vinterberg spojil s hercem Madsem Mikkelsenem. Čtyři vyhořelí středoškolští učitelé se rozhodnou zapojit do experimentu s alkoholem, který se jim ovšem brzy vymkne z rukou.
  Biologická bomba v rumunských nemocnicích: dezinfekční přípravky používané v tisícovkách operačních sálů byly ve skutečnosti jen obyčejná voda.
  V roce 2015 způsobil požár v jednom nočním klubu v Bukurešti smrt 64 lidí. Film „Kolektiv“ pojednává o novinářích, jejichž vyšetřování požáru odhalilo rozsáhlou korupci v rumunském zdravotnictví.
  Kdy k nám promlouvá Bůh? Někdy se dopustím hříchu nebo udělám něco špatného. Někdy si říkáme: tohle nemohl být Boží plán. Palčivé morální drama „Corpus Christi” sleduje bývalého delikventa Daniela, který shodou okolností nastoupí na uvolněné místo faráře v malém polském městě. Jeho nekonvenční metody farníkům pomáhají.

  Všechny tři filmy budou opatřeny titulky ve 24 úředních jazycích EU a budou se promítat po celé Evropě až do dubna 2021. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním plenárním zasedání Evropského parlamentu. Cena diváků LUX podporuje promítání evropských filmů a umožňuje tak tisícům filmových fanoušků vidět to nejlepší z evropské kinematografie. Skrytá korupce i nevyzpytatelné cesty víry v evropské filmové ceně diváků LUX 2021

  Autor