První místo jubilejního ročníku ankety vybojovala alej v Jihomoravském kraji. Staletým lipám hrozí vykácení kvůli rozšíření silnice, přesto v hlasování získaly 585 hlasů. Arnika na jaře k vítězné aleji umístí pamětní ceduli.

  Svárovská alej na Boskovicku se stala Alejí roku 2020 „V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,“ říká Karolina Kostićová z Arniky.

  Svárovská alej je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku. Je dlouhá 600 metrů a vysázena byla zřejmě v roce 1920 v rámci celonárodní výsadby Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž 50 má jít k zemi. Doufejme, že úspěch v anketě pomůže místním alej zachránit.
  Vítěznou nominaci zaslala Alice Hrbková, která jako hlavní cenu obdrží let balonem od Lucky Balon.

  Další aleje v pořadí:
  1 Svárovská alej, 585 hlasů
  2 Klokotská alej, 397hlasů
  3 Lipová alej na břehu říčky Hloučely, 298 hlasů
  4 Zámecká alej v Orlové, 278 hlasů
  5 Alej mládí u Chudenic, 265 hlasů
  6 Valchovská alej v Počátkách, 246 hlasů
  7 Českovelenická kaštanová alej, 169 hlasů
  8 Vávrovické sakury, 162 hlasů
  9 Zámecká alej v Hořovicích, 162 hlasů
  10 Alej u hradu Volfštejn, 160 hlasů…
  Celkem bylo nominováno 133 alejí.

  Kompletní výsledky ankety najdete na https://www.alejroku.cz/2020/vysledky-2020

  Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech, dárky od Muzea Karla Zemana, rodinné vstupenky do Muzea rekordů a kuriozit, vstupenky do botanických zahrad po celé České republice a mnohé další.

  Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

  Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

  www.arnika.org