Už 11 let po celé Evropě hledá Nadace Partnerství stromy s nejsilnějšími příběhy. Hlasovat můžete od 1. do 28. února 2021. Při hlasování vždy označte dva kandidáty.

  V pondělí 1. února začalo hlasování v novém ročníku soutěže Evropský strom roku, v němž veřejnost vybírá nejzajímavější strom z celé Evropy.
  V posledním týdnu (od 22. do 28. února) je hlasování tajné a na webových stránkách nenajdete průběžné počty hlasů.

  Loni se Česká republika těšila poprvé ze zlatého vítězství v anketě, z vítězství Chudobínské borovice rostoucí na skále ve Vírské přehradě. Letos je za Českou republiku nominován loňský vítěz národního kola ankety Strom roku, kterým je jabloň z Machovské Lhoty na Náchodsku. Je to jediný ovocný strom v soutěži.

  O vítězi na evropské úrovni rozhodne počet hlasů, přičemž každý hlasující může dát svůj hlas dvěma stromům. Ze čtrnácti stromů se zajímavými příběhy můžete vybírat své favority na
  www.treeoftheyear.org

  Všechny stromy v anketě jsou něčím zajímavé. Letos je mezi nimi několik nominovaných dubů, lip, platanů, ale také třeba topol, jeřáb, moruše nebo Jidášův strom. Některé stromy jsou staré jen pár desítek let, jiné tisícileté… Každý strom představuje několik fotografií nebo video a krátký text o jeho historii.

  Anketu pořádá Nadace Partnerství. Výsledky soutěže slavnostně vyhlásí a vítěze ocení 17. března 2021 v Bruselu.

  Související články:
  Stromem roku se stala Chudobínská borovice, u níž po nocích vyhrává nečekaný muzikant
  Obhájíme zlato z loňského roku? Češi do soutěže o evropský strom roku letos posílají jabloň