Ačkoli to vypadá, že zima je stále v plné síle, věřte, že jaro se nevzdává. První poslové – vlaštovky – se již vracejí a s dalšími teplými dny můžeme čekat další a další. Těšíte se i vy na své opeřené sousedy?

  Pojďme ptáky přivítat a vytvořit z našich zahrad opravdový ptačí ráj!

  Kos černý (ČSO)
  Kos černý (ČSO)

  Vytvořit ze zahrady to nejlepší bydliště pro ptáky nedá moc práce. Ptáci totiž neocení anglický trávník či úhledně zastřižené keře. Právě naopak! A když zahradu nemáme? Vyberte si hezké místo v okolí u vašeho domu či někde v parku a můžeme začít. I malá změna se totiž počítá!

  Vlaštovka obecná (ČSO)
  Vlaštovka obecná (ČSO)

  Ptáci potřebují k životu bezpečný úkryt, vodu a potravu. Čím více možností k hnízdění nabídnete, tím více druhů můžete nalákat. V korunách vysokých stromů hnízdí hřivnáči, straky či poštolky, na nižších stromech drozdi, v keřích pěnice. Zvonci dají přednost vysokým jehličnanům a tújím, podobně jako konopky. V hromadě dřeva může zahnízdit červenka nebo střízlík, na budově vrabec domácí, rehek, jiřička, vlaštovka či rorýs.

  Přikrmování na krmítku bychom měli omezit na zimní měsíce a zahradu upravit tak, aby ptákům poskytla sama dostatek potravy. Pamatujme – čím pestřejší zahrada, tím rozmanitější druhové složení jejích obyvatel. Třešeň přiláká špačky, nízký trávník kosa či rehka, okrasné bodláky stehlíky a další zrnožravé ptáky.

  Jak vytvořit opravdový ptačí ráj?

  Pcháče ani bodláky nejsou plevel - pro hmyz i ptáky jsou důležitým zdrojem potravy (otakárek ovocný, ČSO)Pokud naše zahrada není dost velká, abychom mohli pěstovat stromy či keře, můžeme vysadit alespoň některé okrasné trávy, letničky (slunečnice, ostálky) a trvalky (levandule, dobromysl, šalvěj, třapatky rodu Echinacea a Rudbeckia, bělotrn, máčka), jejichž květy lákají hmyz a semena jsou pro ptáky zdrojem potravy.

  Určitě nezapomeňte na vodu. Ideálním řešením je malé zahradní jezírko s mělkými břehy, kde se ptáci mohou koupat i napít. Postačí ale i pítko či miska s vodou, nejlépe mělkou a trošku širší, aby se v ní ptáci mohli i koupat.

  Chcete zjistit ještě víc? V 5. dílu pořadu Ornitolog na drátě jsme se detailně věnovali ptačím zahradám. Podívat se můžete ZDE.

  Jak vytvořit opravdový ptačí ráj? Poradíme vám.

  Zároveň vás zveme na další díl pořadu. Ve středu 14. dubna jsme se věnovali králi mezi pěvci – SLAVÍKOVI. Pavel Kverek zkoumá slavíky v terénu, vytvořil jim Slavičí háj, píše o nich knihy i Slavičí blog. Tento díl můžete opět snadno sledovat na stránkách pořadu Ornitolog na drátě na webu ČSO.

  Česká společnost ornitologická www.birdlife.cz