Rozdíl od běžné místnosti je poznat pouze absencí oken.
  Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout…
  „Škola na Ukrajině přestavuje sklep na kryt, kde se děti mohou schovat, ale také pokračovat ve výuce.“ Tak zní titulek reportáže Českého Rozhlasu o naší pomoci s opravou a vybavením školních podzemních prostor na severovýchodě Ukrajiny a mě znovu a znovu udivuje, jakou realitu je někdo na této planetě nucen žít. V takové učebně v krytu se byl podívat i youtuber Janek Rubeš, který navštívil Ukrajinu společně s naším mediálním koordinátorem Petrem Štefanem a z místa natočili několik videií, které můžete najít na našem instagramu.
  Spolu se jeli podívat, jak opravujeme domy a byty poničené během ruské invaze, navštívit školy ostřelované během války, které nyní opravujeme, a jak pro děti budujeme učebny v podzemí, aby se mohly bezpečně učit i při ruských útocích. Za jediný den může v oblasti být i 7 poplachů a při každém z nich se musí děti schovat do podzemí. Bohužel, všichni už mají na reálných okolnostech perfektně nacvičeno, jak se při poplachu chovat. Učitelé jsou sehraní a každý ví, kdy se jaká třída evakuuje. Jsou schopni dostat do krytu během pěti minut celou školu.
  Protože bývají poplachy nepředvídatelně dlouhé, jsou podzemní učebny vybaveny také vodou a hračkami. Starší děti se střídají a chodí do školy ob týden, aby množství dětí ve škole nepřekročilo kapacitu krytů. „Kryt jsme za pomocí prostředků z Evropské unie zrenovovali, aby se děti mohly v případě poplachu schovat na bezpečné místo a poté pokračovat ve výuce,“ říká Petr Štefan v reportáži Martina Dorazína pro Český rozhlas.
  Pusťte si celou reportáž zde.

  https://www.clovekvtisni.cz/na-ukrajine-prestavujeme-kryty-na-tridy-deti-tak-mohou-pokracovat-ve-vyuce-i-behem-poplachu-10357

  Autor