Člověk v tísni, společnost RegioJet spolu s nákladními dopravci ČD Cargo a Rail Cargo Group spouští humanitární vlakový most, který bude denně v obou směrech spojovat Prahu a další města v České republice s Ukrajinou.

    Člověk v tísni bude mít v humanitárních vlacích na starosti především logistiku humanitární pomoci. “Logistické a bezpečnostní problémy nám doposud bránily do země dopravovat více humanitární pomoci, potřeby jsou obrovské. Společný projekt využití vlaků s přeložením na Ukrajinské železnice a rozvoz do různých míst v napadené zemi je skvělý, a pokud se rozjede naplno, bude znamenat stovky a stovky tun, a to už je skutečně významná pomoc,“ řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

    „Vlak bude určen pro humanitární přepravu osob zdarma. Zároveň ve směru na Ukrajinu bude vozit potraviny, léky, hygienické potřeby, spacáky a další vyžádanou pomoc. Ve vlaku budou jak lůžkové vozy s celkovou kapacitou až 400 míst (s dostatečnou kapacitou pro přepravu zavazadel), tak i nákladní paletové vozy pro přepravu humanitárního nákladu až do výše 600 palet denně dle aktuálních možností. Celkem počítáme až s dvacetivozovými vlaky – zajistíme pro Ukrajinu denně velkou kapacitu pro přepravu osob a humanitární pomoci,“ uvedl Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.

    Provoz všech spojů bude podle něj pokrývat na vlastní náklady právě RegioJet. Vlaky pojedou jako noční spoje z Prahy do polského města Přemyšl u polsko-ukrajinských hranic.

    Více:

    https://www.clovekvtisni.cz/humanitarni-vlakovy-most-mezi-ukrajinou-a-prahou-8578gp?