Magdaléna Paťhová (foto archiv Nadačního fondu Zlatý oříšek)
  Magdaléna Paťhová (foto archiv Nadačního fondu Zlatý oříšek)

  Magdaléna Paťhová, velmi nadějná autorka, držitelka ocenění pro nadané děti Zlatý oříšek, vydala krátce před svými 15. narozeninami hned dvě knižní novinky Svědek všeho dění a Měšťané Štěpánovští. Jde skutečně o výjimečný počin. Teprve čtrnáctiletá autorka píše historické romány – a některé dokonce barokní češtinou. Pátrá v archivech a kronikách, inspiruje se českou historií, kterou ve svých knihách propojuje s fiktivními postavami.

  Magdaléna Paťhová (foto archiv Nadačního fondu Zlatý oříšek)
  Magdaléna Paťhová (foto archiv Nadačního fondu Zlatý oříšek)

  Povídky a romány píše od 11 let. Dosud je její rodina vydávala na vlastní náklady v omezeném množství. Román „Měšťané štěpánovští“ je Magdaléninou první knihou pod hlavičkou oficiálního nakladatelství, který už je v těchto dnech v distribuci.

  Foto archiv Nadačního fondu Zlatý oříšek
  Foto archiv Nadačního fondu Zlatý oříšek

  Magdaléniny romány jsou určené pro čtenáře všech generací a jsou významným obohacením i novým nádechem historického žánru. Mladá spisovatelka čerpá z dějin rodného Trhového Štěpánova, ale i dalších historických míst a událostí v ČR. „Psaní hodlám zasvětit celý svůj život. Nejenže mi má tvorba přináší radost, ale především se s její pomocí snažím připomínat české dějiny a pověsti, odhalovat krásy staré češtiny a posilovat národní sebevědomí,“ říká Magdaléna Paťhová.

  Kniha Měšťané Štěpánovští vyšla s laskavou podporou města Trhový Štěpánov, kde ji Magdaléna během června i  pokřtila.


  Anotace:

  Magdaléna Paťhová: Měšťané štěpánovští
  Měšťané štěpánovští je satirický historický regionální román o událostech ve městě Trhový Štěpánov v letech 1732–1741. Do Trhového Štěpánova přijíždí právní posel Václav Boucháček a zamiluje se do šenkýřky Justiny. Ta ho však zklame, a tak se Václav nakonec ožení s měšťanskou dcerou Dorotou. Justina začne litovat, že Václava odmítla, a z žalu chce svést knížete Karla Josefa. Ten pokušení odolá a na celou věc chce zapomenout, zato kněžna Marie Josefa, která se za něho má provdat, vzplane k Justině nenávistí a spolu s Dorotou ji obviní z čarodějnictví. Václav se na Dorotu rozhněvá a probudí se v něm stará láska k Justině. Ta je po dlouhém vyslýchání útrpným právem upálena samotným Václavem. Vše vrcholí nejdůležitější událostí v dějinách Trhového Štěpánova – požárem zámku a velké části města.

  Magdaléna Paťhová: Svědek všeho dění
  Hlavní hrdinka Pavlena je nesmrtelná a provází čtenáře dějinami Prahy. Jejím posláním je být přítomna veškerému pražskému dění, které zapisuje do knihy. Vše začíná samotným vznikem Prahy, která postupně rozkvétá. Pavlena prožívá nejrůznější události, ať už první pražskou defenestraci, staroměstskou exekuci či otevření Národního divadla. Ale tyto významné okamžiky našich dějin nejsou vše.
  Kniha obsahuje též rozmanité pověsti a osudy slavných pražských osobností, od císaře Karla IV., přes kata Jana Mydláře až po zakladatele klubu českých turistů Vojty Náprstka. Ovšem můžete se zde setkat i se zvonařem Lochmarem, tajemnou madam Luisou, rabínem Jehudou Löwem nebo doktorem Jeseniem. Při tom je v knize zobrazen i osobní život hlavní hrdinky.


  Odkaz na videomedailonek, kde se o autorce dovíte víc

  Magdin rozhovor pro ČRo

  Medailonek na webu Kosmas.cz

  Ukázka z tvorby


  Zařadil: -maj-

  Autoři