Den bezpečnějšího internetu se připomíná ve více než 180 zemích po celém světě, a to vždy druhé únorové úterý (letos 7. února). Zapojit se do jeho oslav můžete pod výzvou „Společně pro lepší internet“, a to za využití nově vydané příručky. V ní najdete pestrou nabídku tipů a aktivit pro různé věkové skupiny (od mateřských škol až po seniory) jak pro organizace, tak pro jednotlivce. Koordinátorem Dne bezpečnějšího internetu pro Českou republiku je národní Safer Internet Centrum.

  V oblasti bezpečného chování na internetu vzniká v České republice řada preventivních programů, osvětových materiálů včetně těch audiovizuálních. Přehledně zpracovaný výběr tipů a aktivit pro jednotlivé skupiny, díky kterým můžete pomoci udělat internet lepším a bezpečnějším místem, najdete v nově vydané příručce.

  Příručku lze zdarma stáhnout na:

  https://www.jsns.cz/o-jsns/aktuality-a-media/aktuality/1375103-spolecne-pro-lepsi-internet-tipy-na-aktivity-nejen-pro-vyucujici

  V příručce například najdete:

  • tipy, jak bezpečnost v kyberprostoru probrat i s těmi nejmenšími, třeba pomocí knihy Online ZOO
  • materiály pro žáky 1. stupně základních škol, včetně zábavného online kvízu
  • nápady pro aktivity pro 2. stupeň základních škol a středoškoláky, včetně našich Online kurzů mediálního vzdělávání
  • tipy pro rodiče
  • rozcestník pro další inspiraci
  • preventivní rady a doporučení pro seniory
  • doporučení od Policie ČR

   


  Den bezpečnějšího internetu

  (Safer Internet Day) už dvacet let každoročně připadá na druhé únorové úterý.

  Původní akce se konala na území Evropské unie, postupem času se Den bezpečnějšího internetu začal slavit po celém světě. Jeho cílem je zvyšování povědomí o možných rizicích online prostředí a aktuálních souvisejících otázkách. V České republice má jeho organizaci na starost Safer Internet Centrum, které aktuálně tvoří konsorcium čtyř organizací: sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni (vzdělávací program Jeden svět na školách), Linka bezpečí a Dětské krizové centrum. Pod hashtagy #SaferInternetDay a/nebo #SID2023 se ke Dni bezpečnějšího internetu může připojit kdokoliv, kdo k tomuto tématu nabízí materiály nebo pořádá tematickou akci, ať už na lokální, národní nebo mezinárodní úrovni.

  Autoři