V pátek 18. června od 12 hodin ve Školské ulici v Praze 1 bude otevřen nový umělecký prostor, ateliér. Ve spolupráci s Tibet Open House ho otevírá spolek Barvolam, který dlouhodobě poskytuje podporu neuroatypickým umělcům a umělkyním. V rámci nově odstartovaného projektu ART30.2. pořádá spolek pilotní akci Den otevřených myslí.

  V ateliéru budou vystaveny práce umělců a umělkyň tvořících ve studiu Barvolam. Součástí programu bude inkluzivní výtvarný workshop Jamming pro návštěvníky z řad široké veřejnosti i umělců ze studia. Odpoledne zakončí vystoupení kapely Roman Radkovič Collective.

  Jamming (foto archiv spolku Barvolam)
  Jamming (foto archiv spolku Barvolam)

  „Mezi lidmi s nálepkou ,mentální hendikep´ nebo ,autismus´ jsou, stejně jako ve většinové populaci, talentované umělkyně a umělci. Ti však nemají stejný přístup ke vzdělání a stejné šance jako ostatní. Tím, že nemají možnost studovat umění na vysoké škole, nemají šanci vybudovat si síť kontaktů, která jim umožní vstup do oficiálního světa umění,“ říká jeden ze zakladatelů spolku Barvolam, který svým zázemím těmto umělkyním a umělcům poskytuje do jisté míry náhradu konvenčního vzdělávání. Podporuje je k samostatnosti vyjadřování a dává jim možnost podílet se na vytváření současné výtvarné kultury.

  Projekt ART30.2. byl zahájen na počátku letošního roku a je pojmenován podle článku 30.2. Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, který se Barvolam snaží uvést do praxe svými jedinečnými aktivitami. Jednou z těchto aktivit je Projekt Jamming, založený na principu kolektivní malby. Díla z projektu byla prezentována na výstavách v Centru současného umění DOX (2017), Pragovka Gallery (2019) i jinde. Cílem projektu Artist Statement je zviditelnit neuroatypické umělce a prezentovat jejich tvorbu. V rámci projektu vznikají audiovizuální díla, on-line portfolia a pořádají se výstavy jednotlivých umělců. Barvolam nyní rozšiřuje tyto již dobře zavedené projekty o provoz sdíleného ateliéru ve Školské ulici – Studio Barvolam.

  Ve Studiu Barvolam každý z osmi až 12 umělkyň a umělců má volný přístup ke kvalitním výtvarným potřebám a může využívat pomoci týmu spolku, tzv. „art facilitators“. Na základě praxe a spolupráce art facilitátorů vznikne obecný metodický manuál pro podporu neuroatypických umělkyň a umělců použitelný pro další zájemce o tento způsob práce.


  Projekt je finančně podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP a dále pak Hlavním městem Praha a Ministerstvem kultury České republiky.


  Po celou dobu akce bude veřejnosti otevřeno nejen studio Barvolam, ale i Tibet Open House s prezentací děl umělkyň a umělců tvořících v Barvolamu, kteří zde budou také k zastižení. V rámci akce platí aktuální hygienická doporučení a vládní opatření.


  Program Dne otevřených myslí, 18. 6. 2021  (místo: Studio Barvolam, Školská 28, 110 00 Praha 1):
  od 12:00 – prohlídka ateliéru
  14:00 – slavnostní zahájení
  14:30 – Jamming, inkluzivní výtvarný workshop
  18:00 – vystoupení kapely Roman Radkovič Collective


  Více informací o kapele Roman Radkovič Collective lze nalézt na Instagramu nebo Facebooku.

  „Měl jsem svoji kapelu. Měl jsem 150 kapel. Stálo to hodně peněz. Kupoval jsem bubny, zvučení. Brácha se zlobil, a pak byl soud. A já říkám: Pane soudce, to už nemůžu platit, tak co budu dělat… No, co by dělal, bude v ústavu, a tak jsem tady v Tavíkovicích. Zpívej, dokud to jde, hlasivky máš dobrý, zpívej, a když tak si vezmi léky.“


  Zařadil: -maj-

  Autoři