Lipovou Alej svobody vysázeli v sobotu 17. listopadu tři stovky účastníků pod Řípem
  Lipovou Alej svobody vysázeli v sobotu 17. listopadu tři stovky účastníků pod Řípem

  Den stromů ve střední Evropě připadá na 20. října. Ochrana našich lesů je stále důležitější, protože začínáme pociťovat neustálý nárůst teplot doslova na vlastní kůži. V nejteplejších letních dnech jsme vyhledávali svěží koruny stromů a utíkali z rozpálených cest do lesů, které nám poskytly potřebnou úlevu, chlad a stín.

  Stromy poskytují úlevu od horka nejen nám, ale i celé Zemi. Jsou našimi spojenci v boji proti klimatickým změnám, které bez nich nezkrotíme.

  Sázení stromu (ilustrační foto Michala K. Rocmanová)
  Sázení stromu (ilustrační foto Michala K. Rocmanová)

  Každý vysazený strom je schopen během svého růstu pohltit až 2 tuny CO2, který je zodpovědný za globální oteplování. Bohužel právě kvůli globálnímu oteplování a suchu letos shořely rekordní plochy lesů v Kanadě, Rusku a dalších zemích.

   To je obrovská ztráta, kterou nelze okamžitě nahradit nově vysazeným lesem. Ochrana starých lesů je pro záchranu klimatu účinnější než výsadba nových stromů. Většinu uhlíku totiž staré lesy pohlcují v půdě. Výsadba nových stromů je důležitá, ale ještě důležitější je ochrana stromů a lesů, které již máme. V Česku tvoří lesy více jak třetinu celkové rozlohy, pokrývají 33 % plochy. Měli bychom jim věnovat zvláštní pozornost a zachovat tyto vzácné ekosystémy, které jsou nejúčinnější v boji proti změně klimatu.

   Ne všichni máme prostor a čas na aktivismus v terénu. Zároveň nejsme bezmocní, naše spotřebitelské chování může mnohé ovlivnit. Zde je 5 tipů, jak můžeme chránit stromy a přispět k záchraně klimatu bez větší námahy z pohodlí domova:

   1. Změňte své spotřební návyky – nakupujte z druhé ruky

  V dnešní době se otevírá stále více možností, jak pohodlně a bezpečně nakoupit nejrůznější zboží z druhé ruky. Oblečení, knihy nebo elektroniku lze snadno prodat a koupit přes mobilní telefon. Nákupem výrobků z druhé ruky pomáháme snižovat poptávku po novém zboží a snižujeme spotřebu surovin, která je spojena s odlesňováním a produkcí CO2. Takové spotřebitelské rozhodnutí může mít zásadní dopad na přírodu.

   Společnost Swappie, která se zabývá výkupem a prodejem repasovaných chytrých telefonů, vypočítala, že pokud se životnost chytrého telefonu prodlouží o 2 roky, ušetří se tím 2 tuny emisí. Tomu odpovídá přínos pro životnost jednoho vysazeného stromu po dobu 10 let. Přitom koupě sofistikovaného telefonu z druhé ruky nemusí být pro spotřebitele rizikem – společnost Swappie renovuje telefony v 52 krocích, čímž zajišťuje jejich kvalitu. Proto může kupujícím zaručit vrácení peněz bez námitek do 14 dnů a 12měsíční záruku.

   2. Nekupujte výrobky s palmovým olejem

   Palmový olej se nachází v mnoha potravinách, kosmetických a čisticích prostředcích. Jeho masivní produkce vede k odlesňování oblastí, kde rostou významné tropické lesy. Přestaňte kupovat výrobky obsahující palmový olej a podpořte alternativy, které nepoškozují nejcennější lesy planety.

   3.     Opatrně s papírem

  Na výrobu jedné tuny běžného papíru je potřeba až 17 vzrostlých stromů. Šetřete tedy papírem – dávejte přednost digitálním novinám, inzerujte digitálně, nepřijímejte papírové letáky do poštovní schránky a pokud musíte něco tisknout, používejte oboustranný tisk nebo tiskněte více stránek na jeden (recyklovaný) list papíru. Vždy recyklujte použitý papír a raději kupujte výrobky z recyklovaného materiálu. Snižujete tím tlak na lesy a šetříte přírodní zdroje.

   4.     Upřednostněte dřevěné výrobky s označením FSC.

  Značka FSC (Forest Stewardship Council) zaručuje, že dřevo použité k výrobě výrobků nebylo vytěženo nezákonně a pochází z odpovědně obhospodařovaných lesů. Hospodaření v lesích podle zásad FSC musí být udržitelné nejen z ekologického, ale i z ekonomického a sociálního hlediska. Lesy nesmí být nadměrně těženy, vzácné lesy, jako jsou deštné pralesy, musí být chráněny a nesmí docházet ke znehodnocování vzácných oblastí, vody, půdy a dalších environmentálních hodnot.

  5.     Zastavte prokrastinaci a globální oteplování, zkuste použít aplikaci Forest.

  Aplikace Forest je nástroj, který zvyšuje produktivitu a zároveň pomáhá lesům. Můžete si nastavit čas, kdy se budete soustředit na svou práci. Během této doby začne virtuální strom v aplikaci růst. Pokud budete pokračovat v práci a nezvednete telefon, strom poroste a aplikace Forest ve spolupráci s organizací Trees for Future za vás zasadí skutečný strom. Porazíte tak prokrastinaci i globální oteplování zároveň.

  Abychom zastavili globální oteplování, budeme muset učinit těžká rozhodnutí s celospolečenským dopadem. Je to však na každém z nás.

  Každý krok, který uděláme pro ochranu našich lesů, je krokem k zachování naší planety.

  Autor