Vítězové 17. ročníku projektu Dětský čin roku, který pořádá společnost Whirlpool, si dnes na Staroměstské radnici v Praze převzali svá ocenění. Slavnostní předávání cen, které bylo kvůli pandemii přeloženo na duben, se neslo ve znamení radostných i dojemných příběhů mladých hrdinů, kteří mohou být inspirací pro všechny.

    „Svět dnes potřebuje hrdiny více než kdy jindy. Těch nejmenších si ceníme nejvíce a velmi mě těší, že se nám je daří nacházet již sedmnáct let,“ říká Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku. Vyhlášení vítězů se tradičně koná na začátku prosince, v předchozích dvou letech se však vzhledem k situaci kolem pandemie koronaviru nemohlo v tomto termínu uskutečnit. Bylo tedy přesunuto na 7. duben 2022, kdy se sešli vítězové ročníku 2020, ale i 2021. Ti si převzali diplomy a další dárky a setkali se také s patrony jednotlivých soutěžních kategorií – hercem Karlem Zimou, herečkou Jitkou Čvančarovou, zpěváky Petrou Černockou, Zbyňkem Drdou a Milošem Pokorným, moderátorkou Janou Rychterovou a cyklistou Jiřím Ježkem. Slavnostním dopolednem provázel moderátor Aleš Háma.

    „Jsem velmi rád, že jsme sice s mírným zpožděním, ale přece jen mohli opět vyhlásit vítěze Dětského činu roku, protože tyto děti si to opravdu zaslouží. A pro nás dospělé je zase vždy velmi povzbuzující slyšet jejich hrdinské příběhy, zejména v dnešní době,“ říká Aleš Háma, mimo jiné dlouholetý čestný předseda Nadačního fondu Dětský čin roku.

    V projektu Dětský čin roku posílají žáci základních škol a osmiletých gymnázií příběhy o svých hrdinských činech. Soutěžit mohou v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. O vítězích pak rozhodují samy děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly letos předány i tři speciální ceny.

    Nad sedmnáctým ročníkem projektu Dětský čin roku převzaly tradičně záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hlavního města Prahy. „Odvaha, vynalézavost a nasazení dětí ve mně vzbuzují hluboký respekt a naději. Velmi často zažívám, že nejmladší generace je generací statečných, uvědomělých mladých lidí, nesobeckých, schopných akce i rozmyslu, když je to potřeba. Přeji nám všem, aby byli inspirací pro nás dospělé. Přeji jim, aby si sami sebe dokázali za tyto vlastnosti vážit. A především jim přeji, aby žili ve světě, kde nebude potřeba tolik odvahy a hrdinství, jako dnes, ale kdy budou moci žít zdravé a empatické vztahy v bezpečném prostředí,“ dodává Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy.

    Autor