Výjev z divadelní hry Spoutaný trávou (foto Irena Mostková)
  Výjev z divadelní hry Spoutaný trávou (foto Irena Mostková)

  Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny. Již toto úvodní motto nastiňuje charakter divadelní hry „Spoutaný trávou“, jež potěší v neděli 26. září v Praze na Vyšehradě děti i dospělé. Originální představení přiveze brněnské Divadlo Líšeň, jež s oblibou experimentuje s loutkami či maskami a využívá neobvyklé výtvarné prostředky.

  Odehraje ji v půvabném renesančním prostoru vyšehradského Starého purkrabství od 15 hodin. Hra je určena pro děti od 5 let, ale zaujme i dospělé bez dětí. Vstupenky je možné zakoupit v síti Colosseum Ticket za jednotnou cenu 90 Kč.

  Výjev z divadelní hry Spoutaný trávou (foto Vít Mádr)
  Výjev z divadelní hry Spoutaný trávou (foto Vít Mádr)

  Příběh hry vychází ze sbírek Oceán v kapce rosy (Henri Brunel) a Zenový kompas (Seung Sahn). Vyprávění o setkání mnicha, císaře, generála a slona se s humorem dotýká tématu úcty k životu i obecněji jeho smyslu. Inscenace je výtvarně originální, unikátní souběžným použitím nepopisných loutek z kovového drátu a stínohry před i za papírovým paravánem, přírodních materiálů i barevného plastu. Hru doprovází vypravěč a hudebník na basoneto a další originální zvukové nástroje.


  Více o hře se můžete dozvědět ZDE, videoukázku si můžete pustit ZDE


  Divadlo Líšeň získalo během své více než dvacetileté existence renomé doma i v zahraničí. Pracuje s originálními výtvarnými prostředky, používá netradiční loutky a objekty, kombinuje loutkové divadlo s činohrou, hraje s loutkami také pro dospělé. Spoutaný trávou je už druhou hrou na repertoáru divadla, používající prostředky stínového divadla. Starší stínohra Sávitrí byla oceněna na řadě mezinárodních festivalů.

  Činnost divadla Líšeň se v roce 2021 uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Městské části Brno-Líšeň, která podpořila projekt Divadlo Líšeň v Líšni částkou 80.000 Kč.


  Divadlo Líšeň: Spoutaný trávou
  26. září v 15.00
  Vyšehrad, Staré purkrabství
  Scénář, režie, scéna, hudba: Pavla Dombrovská a Luděk Vémola
  Loutky: Zdenka Klanicová


  Zařadil: -maj-