V Moravskoslezském kraji se 26. – 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví.  Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

  Dobrovolnictví se stalo v posledních letech novým fenoménem, a to zejména v souvislosti s pandemií covidu-19 a válkou na Ukrajině. Přesto řada Čechů netuší, co dobrovolnictví obnáší a jak by se do něj mohli oni sami konkrétně zapojit. To chtějí změnit Regionální dobrovolnická centra, která ke konci dubna v šesti krajích České republiky pořádají Dny dobrovolnictví.  Pro zájemce si organizace v Moravskoslezském kraji připravily různorodou paletu dobrovolnických aktivit. Lidé tak mohou zažít sportovní odpoledne se seniory nebo si s nimi upéct koláč; vidět doučování, které děti baví; vyzkoušet si, jak se žije s handicapem; zjistit, jak to žije v hospici a mnoho dalšího. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz. Je to jedinečná příležitost vyzkoušet si dobrovolnictví na vlastní kůži. Kdy jindy než teď!

  Dny dobrovolnictví jsou jedinečnou příležitostí pro ty, kteří o něm teprve uvažují, ale neví, jak začít a na koho se obrátit. Dobrovolnictví může mít spoustu různých podob, to nejdůležitější pro začátek je mít chuť pomáhat. Každý máme nějakou dovednost, kterou jako dobrovolníci můžeme uplatnit. Ať už při pomáhání seniorům, dětem, zdravotně postiženým nebo třeba v ekologii či kultuře. Akce, které v kraji proběhnou, jsou malou ochutnávkou toho, co všechno mohou lidé jako dobrovolníci zažít.

  Na stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz si každý určitě vybere aktivitu, která by mu nejvíce seděla a přijít se podívat, jak probíhá v praxi. Zájemci tak mohou poznat nejenom klienty, ke kterým dobrovolníci dochází, ale mohou si dobrovolnictví vyzkoušet na vlastní kůži“, říká vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK Dagmar Hoferková.

  Do Dnů dobrovolnictví se zapojí 16 různých organizací napříč krajem – Slezská Diakonie, Armáda spásy, Charita Ostrava, Charita Frýdek-Místek i Charita Český Těšín, Nadační fond Pavla Novotného, organizace S.T.O.P., Hospic Frýdek-Místek, Dobrovolnická centra ADRA Frýdek-Místek, Havířov i Ostrava, Sociálně aktivizační služba BRÁNA, Domov pro seniory Korýtko, Domov pro seniory Sluníčko, Domov pro seniory IRIS.

  Dny dobrovolnictví v našem kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat v šesti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v Jihomoravském, Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji tak spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou. Cílem akce je propagovat dobrovolnictví jako přirozenou součást občanské společnosti. Informace ke všem plánovaným akcím jsou uvedeny na webových stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz

  Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje vzniklo, stejně jako dalších 10 regionálních dobrovolnických center po celé republice, v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o dobrovolnických příležitostech a podpořit rozvoj dobrovolnictví v kraji. Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje je provozováno ostravskou ADROU.

   

  Autor