Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos opět pomáhat dobrovolníci při osmi týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 27 let (Přihlašování na Týdny pro krajinu: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/). Budou zachraňovat rašeliniště, pečovat o naše lesy či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také na ekologických farmách při pěstování zeleniny a ovoce v zemědělské krajině. V minulých letech odpracovali již 90 000 hodin.

  Stále viditelnější problémy naší krajiny – dopady intenzivního zemědělství, lesy zničené kůrovcem i nešetrnou těžbou, chybějící krajinotvorné prvky – přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA volí osvědčené turnusy v lokalitách, kde dobrovolníci mohou vlastníma rukama přispět k ochraně krajiny.

  Mohou se těšit na oblíbené a atraktivní lokality: Bílé Karpaty, dvě lokality v Jeseníkách, Beskydy, Šumavu. Novinkou pro letošní ročník je turnus na Tišnovsku v osadě Kutiny.

  Bílé Karpaty (foto anjoulie, Pixabay)
  Bílé Karpaty (foto anjoulie, Pixabay)

  Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat již podruhé při dvou týdenních turnusech na jihu Moravy – v sociálním podniku Jasan u Velkých Hostěrádek a na Dobro-družném statku ve Stupěšicích na Znojemsku.

  Akce se koná díky podpoře desítek individuálních dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finanční podpoře sedmadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti projekt podpořila nadace Alstom Foundation.

  Filip Baťa, koordinátor Týdnů pro krajinu a koordinátor dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA řekl: „Akce propojuje zážitky společně s pocitem dobře odvedené práce, přináší široké veřejnosti možnost se aktivně a prakticky podílet na řešení problémů současné české krajiny. To přímo v terénu s pomocí a pod dohledem zkušených osob, které se na daných místech věnují ochraně přírody již celá léta.”

  Michal Bajgart, koordinátor Týdnů pro krajinu a koordinátor z Hnutí DUHA řekl: „Změna prostředí, práce v krajině a poznání nových tváří přináší pocit prázdninového dobrodružství a smysluplně naplněného volného času čím dál více lidem. Připravujeme turnusy s ohledem na to, aby si vybral opravdu každý, kdo má zájem pomáhat, a přitom se sám obohatit o nové zkušenosti a poznání nových tváří.”

  Zařadil: -maj-

  Autor