Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na středečním (7. 7.) mimořádném jednání vlády navrhla úpravu nařízení, podle kterého se mají dary z veřejných sbírek odečítat ze státní dotace pro lidi zasažené bouří a tornádem na jižní Moravě.

    „Podle dosud platných podmínek dotace schválených vládou se podpora pro lidi, jejichž majetek bouře zasáhla, vypočítává jako rozdíl mezi náklady na obnovu nebo pořízení bydlení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky,“ uvedla Česká televize na webu svého zpravodajského kanálu ČT24.

    Tento úmysl vlády zvedl vlnu kritiky.

    Redaktor názorového internetového deníku Forum 24 Vilém Besser k tomu mimo jiné napsal: „V reálu by to znamenalo, že se vezme ona miliarda, kterou lidé solidárně poslali, aby zjednodušili život těm, jimž přírodní živel sebral domov, a vloží se do státního rozpočtu. Z něj se pak blahosklonně bude poskytovat pomoc slíbená Schillerovou a Babišem. Kromě státních peněz by tak ministryně financí rozdávala i peníze, které směřovaly například do Nadace Via, Člověku v tísni, Armádě spásy či Diecézní charitě Brno. Rozhodně tedy ne vládě České republiky nebo Andreji Babišovi.“


    Vláda ve středu na mimořádném jednání  úpravu kritizovaného nařízení skutečně schválila. „Vláda schválila úpravu nařízení vlády pro obnovu obydlí tak, aby bylo jasné, že dary se do dotace nezapočítají. Dále jsme upravili to, aby si např. rodina mohla mezi sebou převádět majetek podpořený dotací,“ uvedla na Twitteru  ministryně Klára Dostálová, citovaná webem Českého rozhlasu iRozhlas.


    Zařadil: -maj-