Monoxyl „Král Mochova“ se vrátil zpět do svého přístaviště Archeopark pravěku Všestary, kde bude pro návštěvníky archeoparku k vidění jako stálá expozice.
  Příjezdem posádky a monoxylu do Čech se Expedice Monoxylon IV dočkala zdárného konce.
  Expedice Monoxylon IV.
  navázala na předchozí plavby českých experimentálních archeologů v dlabaných člunech – monoxylech, které se konaly v letech 1995, 1998 a 2019. Cílem expedic bylo udělat si představu o tom, jak během neolitu mohla ve Středomoří vypadat zemědělská kolonizace.
  Zkušební plavby proběhly na údolní nádrži Rozkoš ve východních Čechách.
  Předlohou expedičního plavidla je 8000 let staré neolitické plavidlo  objevené v roce 1994 v jezeře Bracciano v Itálii.
  Na facebooku a stránkách expedice se můžeme dočíst detaily o průběhu plavby, např.:
  20. června:
  Dnešní etapa byla splněným snem experimentálních archeologů. Ani na jedné výpravě jsme zatím nemohli naplno využít plachtu. Dnes jo. Rovnoměrný severní vítr. Rychlost monoxylu přes 7 kilometrů v hodině. Stabilita člunu: perfektní (pokud posádka dodržuje pravidla pohybu uvnitř). Prosíme Poseidona o stejnou přízeň na zítřejší trase Patmos – Levitha. Čeká nás 40 kilometrů.
  26. června:
  Po dvou těžkých etapách, ve kterých jsme se prali se silným větrem a velkými vlnami, nám dnes Poseidon dopřál klidnou plavbu. Dopluli jsme na ostrov Naxos, kde strávíme následující dva dny odpočinkem a výpravami za archeologickými památkami ostrova.
  Máme za sebou 7 etap a jeden den odpočinku. Dosud jsme urazili celkem 214 km.
  13. července 2023 expedice na poloostrově  Peloponésu zakončila plavbu Egejským mořem, kterou 19. června zahájila vyplutím z ostrova Samos. Účastníci v sedmnácti etapách překonali vzdálenost přes 500 km.
  Nyní budou výsledky expedice zpracovávat a chystají přednášky pro novináře i veřejnost. V plánu mají i vydání knihy v podobě komiksu a o expedici vznikne  film.
  Více podrobností a fotografií najdete na:

  Autor