Z celkem šestašedesáti nominací na Strom roku vybrala odborná porota Nadace Partnerství desítku finálových soutěžících. Ty budou usilovat o titul Strom roku České republiky 2024. Trojice dřevin obdržela také čestný titul Strom hrdina. Finalisty a Stromy hrdiny čeká v následujících týdnech focení a společné setkání komunit.

  „Mezi finální desítkou stromů převažují lípy, své zástupce tu však najde i javor, jinan, jerlín, dub a kaštan. Finalisty se nám podařilo najít napříč celou Českou republikou a svá želízka v ohni bude mít při hlasování hned devět krajů. Jihomoravský kraj reprezentují dva finalisté, další soutěžní stromy najdeme na Vysočině, ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Pardubickém, Olomouckém i Zlínském kraji,“ vypočítává Kateřina Bolečková, koordinátorka ankety Strom roku.

  Letošní hlasování odstartuje 22. července na www.stromroku.cz a potrvá 11 týdnů: týden za každý strom plus závěrečné superfinálové kolo pětky finalistů s nejvíce hlasy. Stromy se veřejnosti postupně představí v krátkých videospotech moderovaných Vladimírem Kořenem, za jejichž vznikem stojí tým minerální vody Ondrášovka.

  Nadace Partnerství společně Ondrášovkou letos také poprvé spouští darovací kampaň na péči o vzrostlé stromy. Kampaň probíhá formou matchingu, kdy Ondrášovka každý dar, který putuje ve 100% výši na stromy, zdvojnásobí. Přispět lze formou jednorázového či pravidelného příspěvku na stránce Darujme.cz

  „Věříme v dlouhodobé a pevné spolupráce. Jsme rádi, že s Nadací Partnerství můžeme o stromy pečovat již třetí rok. A že s každým dalším rokem se rozšíří počet stromů, jejichž příběh se díky odbornému ošetření může psát další desetiletí,” říká Jannis Samaras, majitel společnosti Kofola, pod kterou Ondrášovka spadá, a jeden z porotců a velkých podporovatelů ankety.

   

  Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí a za podpory Státního fondu životního prostředí. Generálním partnerem Stromu roku je minerální voda Ondrášovka.

  https://www.nadacepartnerstvi.cz/

  Autor