Generál ve výslužbě Petr Pavel požádal občany o finanční podporu Ukrajiny prostřednictvím účtu, jímž disponuje  zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR. Zprávu o tom přinesla některá média, kupř. ve svém online zpravodajství názorový internetový deník Forum 24. „To, co teď Ukrajinci potřebují, je vojenský materiál pro svou armádu,“ napsal na Twitteru Petr Pavel.

  Podle zprávy uveřejněné prostřednictvím ČTK v režimu PROTEXT (komerční sdělení) na zpravodajském serveru České noviny „zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem (304452700/0300), na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Dárci tedy zašlou finanční dar přímo ukrajinskému zastupitelskému úřadu v ČR.
  Za shromážděné finanční prostředky zastupitelský úřad Ukrajiny vybere obranný materiál ve spolupráci s obrannými experty a zástupci Obranné sekce Hospodářské komory ČR a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.
  V koordinaci se státními orgány, HK ČR, AOBP a ukrajinskou ambasádou bude zajištěna zákonem určená administrativa a následná logistika dodání.“  Zpráva odkazuje na  1. tajemníka velvyslanectví Volodymyra Kalaberdu.

  V Česku se koná „bezprecedentní“ sbírka na podporu ukrajinské armády, napsal ukrajinský portál RBK Ukrajina.

  Češi stále přispívají do sbírek na pomoc Ukrajině, i po čtyřech měsících od začátku války, přičemž konkrétně ukrajinské velvyslanectví takto obdrželo od dárců již 1,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací uveřejněných serverem Aktuálně.cz. „Chtěl bych poděkovat všem dárcům, kteří se rozhodli mezi dalšími několika desítkami dalších sbírek podpořit právě naši. Ze sbírky nakoupený vojenský materiál zachránil tisíce životů ukrajinských vojáků a civilistů a pomáhá naší armádě bránit nejen Ukrajinu, ale celou Evropu před ruskými agresory,“ citoval ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise zmíněný server.

  Zařadil: -maj-