Velmi náročný školní rok plný rychlých a nečekaných změn mají za sebou nejen žáci a rodiče, ale také učitelé. Ukázaly to výsledky výzkumu agentury PAQ Research pro organizaci Učitel naživo, z nichž plyne, že téměř 80 procent učitelů trávilo přípravou výuky více času než běžně, a u více než třetiny se v důsledky vyšší míry stresu objevily symptomy úzkostí a depresí. Ředitel organizace Učitel naživo Martin Kozel a lektor provázejících učitelů Ivan Čermák komentovali výsledky výzkumu a zhodnotili rok distanční výuky ve vysílání zpravodajské televizní stanice ČT 24.

  „Ten rok byl náročný, dobrodružný, dlouhý a myslím, že všechny těší, že už je na konci,“ charakterizoval školní rok 2020/2021 Ivan Čermák, který je zároveň učitelem a zástupcem ředitele v Naší Škole Praha.

  Ivan Čermák přirovnal situaci, v níž se učitelé ocitli kvůli uzavření škol k divadelnímu představení, které se mění ve svém průběhu. „Byli jsme připraveni hrát nějaké klasické dílo a najednou nám řekli, že za pět minut začínáme hrát operu. Rozdali nám texty a zhruba rozestavení, kdo kde bude. Najednou byl plný sál a my jsme s tím publikem měli začít předvádět ten výkon, který jsme se sami vlastně učili a nebyli jsme na něj připravení. To vytváří obrovský tlak. Ta bezprostřední nutnost reakce na něco, co nečekáte, nevíte,“ přiblížil Ivan Čermák učitelskou realitu uplynulého školního roku.

  Kromě toho, že učitelé cítili tlak rodičů a veřejnosti, aby se děti „dost naučily“, měli také velká očekávání sami od sebe…

  Jak Ivan Čermák, tak Martin Kozel v rozhovorech zdůraznili význam podpory vedení školy pro učitele, ale také absenci podpory ředitelům. Tu by měl představovat tzv. střední článek, o jehož konkrétní podobě se nyní vedou odborné diskuse.

  „Pandemie poodhalila problémy, které tu již byly. Je to důsledek toho, že nám dlouhodobě chybí kvalitní systém péče o učitele. Už od jejich přípravy přes to, jakým způsobem sdílí své zkušenosti ve sborovně, jakou podporu dostávají od vedení školy, až po to, jakou podporu dostává ředitel. Dnes v systému chybí článek, který by řediteli tu podporu mohl nabízet,“ zhodnotil situaci Martin Kozel. „Podle mě by to měl být zkušený ředitel, který ví, jak se ta věc dělá, rozumí jí a je schopen nabízet podporu kolegovi – ředitelovi,“ dodal.

  Celé rozhovory si můžete přečíst v Blogu ČT 24

  https://www.ucitelnazivo.cz/blog/ivan-cermak-a-martin-kozel-hodnotili-distancni-vyuku-ve-vysilani-ct-24

   

  Rozhovory si můžete ve videoverzi pustit zde:

  Ivan Čermák – Jak učitelé prožívali distanční výuku (rozhovor začíná v čase 1:02:00).

  Martin Kozel – Jak podpořit učitele (rozhovor začíná v čase 00:15).

   

  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/221411058310624/

  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/221411058060624/

  Autor