Tým skautského hotelu Rakša pro uprchlíky z Ukrajiny, březen 2022
  Tým skautského hotelu Rakša pro uprchlíky z Ukrajiny, březen 2022

  Končí Hotel Rakša. Fungoval skoro rok. Tahle fotka je z dneška (29. 1. 2023, pozn. red.).

  Volal mi tehdy v tom nešťastném březnu 2022 Honza B., že na sebe vezme všechny provozní náklady, když to zvládneme zorganizovat. Tak Skautský institut do týdne postavil tým a šli jsme do toho. Vzniklo bezpečné místo na Praze 1, kde pod patronátem skautů našlo postupně azyl několik stovek lidí. Spousta z nich už má dneska normální bydlení, práci, děti chodí do školy. Končíme v plném stavu, ale všichni mají kam jít.

  Dneska jsem tam byl, po čase, protože moje práce ředitele SI je trochu o tom užitečně se nemontovat do věcí, který fungujou.

  Objali jsme se s paní Ninou, kolem proběhla holčička Máša, která chodí do školy. Potkal jsem se s Julií a Julií, které neúnavně překládaly a pomáhaly, celou dobu. Tolik lidí umělo nějak česky. Na židličce seděla paní, která má rakovinu, je jako věchejtek. Ještě dneska dorazila starší paní, čtyři dny na cestě a prý, že moc nejedla, aby nemusela na záchod. Pro všechny je domluvené další bydlení. Prostě sem bulel jak želva. Na té blbé válce je těžký, že příběhy ztrácejí jména a z příběhů se stává statistika. Počty uprchlíků, počty padlých, počty. Jsou to děsné oběti, zmaření času lidí, životů, každá minuta žití kohokoliv je to nejcennější na světě.

  Myslel jsem sí to tehdy skoro před rokem a myslím si to i dneska, že ta válka je i naše. Je to těžké, má to spoustu záhybů k debatě a není to černobílé, ale jsem pyšný na českou společnost. Docela věřím, že to dobře dopadne a že teď všichni společně posíláme do všech pekel spousty historických mindráků.

  Tým skautského hotelu Svojsík pro uprchlíky z Ukrajiny, březen 2022
  Tým skautského hotelu Svojsík pro uprchlíky z Ukrajiny, březen 2022

  Hotel Rakša je příběh mnoha lidí a mnoha dobrovolníků, ale vlastně nekončí. Dneska jsem slyšel takové množství historek o propojení lidských osudů. Prostě do konců života lidí, kteří se v tomhle skautském hotelu potkali, bude existovat tolik společného. Možná nejvíc, že kousek domova je kdekoliv, kde jsou lidé dobré vůle.

  Nesmírně děkuju všem, co se toho hned na začátku chopili: Věra FrühaufováKateřina StokláskováMartina Vavříková, Dominik Ertner, Sára SucháMarkéta Mazlová a mnoho dalších. Bez vás by to vůbec prostě nebylo možný. Díky…

  Nekončíme. Už mnoho měsíců provozujeme česko-ukrajinské komunitní centrum SVITLO na Staromáku ve spolupráci s Magistrátem hlavního města (Praha.eu). Projde tam asi 200 lidí každý den a snad to zvládneme aspoň do konce roku 2023. Doufám, že tohle je dobrá kapitola v existenci organizace Junák – český skaut i Skautského institutu

  Miloš Říha – Šípek, 29. ledna 2023

   

  Autor