Až se poslední srpnovou sobotu setmí, zažijete hrady a zámky docela jinak. V sobotu 26. srpna se totiž koná oblíbená Hradozámecká noc! Mezi více stovkou letošních památek nenajdete jen hrady, zámky, kostely a kláštery, ale také vily a zahrady.

  Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 26. srpna na neděli 27. srpna 2023.

  Hlavním centrem dění bude letos zámek Hrádek u Nechanic, kde se bude v rámci programu vzpomínat na hraběcí rod Harrachů. Těšit se můžete na volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech hraběcí rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího.

  Tradiční akce ale představí i další památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.

  Hrad Nové Hrady si připravil večerní hrané prohlídky, během kterých návštěvníky přenese do 14. století. V této době většina zdejšího kraje včetně Nových Hradů patřila mocnému rodu Rožmberků. Během prohlídek průvodci návštěvníky seznámí se skromnými počátky později slavného rodu Harrachů.

  Romantická atmosféra večerního hradu při západu slunce. Posezení u táboráku a opékání špekáčků. Vyrazte třeba na hrad Litice nebo na hrad Trosky. Na Troskách k poslechu (a možná i tanci) zahraje country kapely Nabitý baterky a nebude chybět ani vyprávění pověstí o zdejším hradu.

  V Ústeckém kraji můžete navštívit například kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vypravte se do kostela a při večerní atmosféře se zaposlouchejte do nádherného zvuku mosteckých varhan.

  Nejen pro milovníky zmrzliny doporučujeme návštěvu zámku Hluboká. Je libo zmrzlinu nebo sorbet? Odhalíte tajemství mražení zmrzlin a sorbetů v minulých staletích. Poznáte způsoby jejich výroby a dozvíte se, jak byly servírovány. Chuťově nezvyklé mražené pochoutky připravené podle historických receptů budete moci i ochutnat.

  Na zámku Mnichovo Hradiště na vás čeká Valdštejnská kostýmová slavnost. Na programu je večerní módní přehlídka dobových kostýmů, noční prohlídky se scénkami ze života Valdštejnů a slavnostní nasvícení zámku.

  Maraton speciálních prohlídek až do svítání, světelná hudební show, večerní divadelní představení Strašidlo Cantervillské. Kostýmované prohlídky s paní kněžnou, princem, komorníkem, bílou paní a dalšími postavami. Speciální prohlídka s panem kastelánem, který zná na zámku každý centimetr a umí o všem poutavě vyprávět. O zábavu nebude nouze na zámku Loučeň.

  Do historie hradu Potštejn vás přenesou při nočních prohlídkách divadelníci z Ochotnicko-čtenářské besedy Orlice a žesťový kvartet Pardubičtí pozounéři. PS: baterky s sebou.

  Za elegancí první republiky se můžete vypravit na zámek Hradec nad Moravicí. Výstavu dobové módy a fotografií doplní krátké scénické prohlídky.

  Vila Stiassni a Divadlo historie v pohybu Exulis vás zvou na divadelní adaptaci románu Ch. de Laclose „Nebezpečné známosti“, plnou romantických scén, dramatických soubojů i milostných vzplanutí na pozadí milostného mnohoúhelníku. Zcela výjimečně a na míru vilovým kulisám zasazenou do 20. let 20. století. Divadelní představení se odehraje přímo ve vybraných místnostech prohlídkové trasy vily.

  A to byla jenom malá ochutnávka z programu. Ať už zavítáte během Hradozámecké noci na kteroukoli památku, přejeme všem příjemné zážitky s neopakovatelnou noční atmosférou. Letos se do programu zapojilo více než 70 památek.

  Krásnou Hradozámeckou noc 2023!

  https://www.npu.cz/cs/o-nas/projekty/po-stopach-slechtickych-rodu/92912-hradozamecka-noc-2023

  Autor