Ve dnech 18. a 19. ledna se koná II. kolo studentských prezidentských voleb. Studenti středních škol budou vybírat mezi dvěma kandidáty na post hlavy státu

  Ve středu 18. a čtvrtek 19. ledna proběhne na středních školách II. kolo studentských prezidentských voleb. Studenti „nanečisto“ zvolí budoucího prezidenta České republiky. Vybírat budou mezi dvěma kandidáty, kteří do druhého kola postoupili ve skutečných volbách: Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Pořadatelem vzdělávacího projektu na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů je společnost Člověk v tísni, která prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS) pořádá Studentské volby již po čtrnácté.

  Studentské volby jsou primárně vzdělávacím projektem

  Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR. Vzhledem ke krátkému časovému rozestupu II. kola studentských prezidentských voleb od I. kola reálných voleb, nedistribuuje tentokrát organizátor zapojeným školám materiály potřebné pro uspořádání voleb fyzicky. Školy si je mají možnost stáhnout z webu Jednoho světa na školách (jsns.cz) a samy vytisknout.

  Kdy budou známy výsledky

  Výsledky Studentských voleb nejen za celou Českou republiku, ale i v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU), zpracované sociologickou výzkumnou agenturou Kantar, budou zveřejněny ve čtvrtek 19. ledna v odpoledních — podvečerních2 hodinách.

  Koho zvolili středoškoláci za prezidenta v minulých volbách

  V roce 2017 u studentů v I. kole zvítězil Jiří Drahoš a za ním se na druhém místě umístil Miloš Zeman. Stejné pořadí pak potvrdilo i II. kolo Studentských voleb, které se konalo v lednu 2018. Zatím poslední Studentské volby proběhly v prosinci 2022, kdy středoškoláci vybírali svého favorita z devíti kandidátů, které po přezkoumání kandidátních listin vyhlásilo k 25. 11. 2022 Ministerstvo vnitra. Zvítězila Danuše Nerudová.

  Stručný přehled jednotlivých ročníků a výsledků za celou dobu existence projektu je k nahlédnutí na odkaze níže: https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb