Celosvětové skautské setkání se koná jednou za čtyři roky, do Jižní Koreje zamíří až 45 tisíc skautek a skautů z více než 150 zemí. Ze všech koutů Česka jich bude více než 420.

  Co začalo 1. srpna 1907 prvním táborem pro 20 kluků na britském ostrově Brownsea, je dnes největší globální výchovné hnutí pro děti a mladé lidi, pro 60 milionů holek, kluků a dospělých dobrovolníků. Dnes slavíme 116. narozeniny skautingu opravdu ve velkém stylu – začátkem 25. světového skautského jamboree v Jižní Koreji.

  Na tábořiště v SaeManGeum už dorazily tisíce skautů a skautek ze všech koutů světa a další jsou na cestě. Zítra vše vypukne slavnostním ceremoniálem a následovat bude 9 dní plných pestrého programu a společných zážitků.

  V české expozici si návštěvníci budou moci prohlédnout skautské i lidové kroje, mapy, velkou lípu, která je provede ročními obdobími nebo turistické značení. Najdou tam také moderní technologie, jako je 3D tisk – tiskárna bude tisknout typické české podsadové stany, které letos slaví své 110. výročí! Pro hravé návštěvníky bude připravená také část s herní konzolí PlayStation, kde si budou moci vyzkoušet populární hry jako je Mafia, Beat Saber a další. Nezapomínáme ale ani na deskovky, třeba Člověče, nezlob se! či Terra Futura. A co takhle zkusit dostat Ježka z klece? Oblíbenou zábavou jsou taky ochutnávky, a tak si výprava zabalila spoustu českých dobrot.

  Na jamboree tradičně vozíme i podsadový stan, český unikát, který vždy budí zasloužený obdiv. Tentokrát ho ale skauti budou vyrábět až na místě, protože ho kvůli pravidlům pro dopravu dřeva a vysoké ceně dopravy nemohli poslat kontejnerem.

  Fotky a další postřehy si můžete dočíst na:

  https://www.skaut.cz/v-jizni-koreji-zacina-svetove-skautske-jamboree-cesti-skauti-u-toho-nemuzou-chybet/

  Autor