Deset členských organizací Českého fóra rozvojové spolupráce (FoRS) pomáhá na Ukrajině válkou zasaženým lidem, ale i životnímu prostředí. Za rok války poskytly pomoc v hodnotě přes 2,22 mld. Kč. Pomohly tak více než 1,19 mil. lidí a posilují dobré jméno naší země v zahraničí.

  Svou roli v Ukrajině vidí řada neziskových organizací jako dlouhodobou. Bezprostřední humanitární pomoc přechází do trvalejší podpory vnitřně vysídlených lidí a zajištění důstojných životních podmínek. Je také potřeba zaměřit se na podporu sociálních služeb, roli občanského sektoru, podporovat boj proti dezinformacím a sdílet transformační know-how v oblasti dobrého vládnutí a vzdělávání

  „Důležitost české podpory ukrajinské občanské společnosti ještě stoupne po osvobození. Právě ona bude muset řešit válečná traumata, konflikty mezi lidmi a sociální problémy, na které je už teď na deokupovaných územích zaděláno,” upozorňuje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

  Po začátku plnohodnotné vojenské agrese se výrazně zhoršila také situace obránců lidských práv, kteří působí na dlouhodobě okupovaných územích včetně Krymu. Je nutné, aby mezinárodní společenství, média a veřejnost věnovaly více úsilí monitoringu stavu lidských práv na Ruskem okupovaných územích, podnikly praktické kroky k podpoře perzekuovaných skupin, a především požadovaly propuštění všech politických vězňů.

  Ruská agrese vůči Ukrajině je zároveň i obrovskou ekologickou katastrofou, která svým rozsahem nemá v moderní historii obdoby.

  „Obnova potrvá po desítky let a některé škody jsou nevratné. Kvůli ruské agresi bylo vyřazeno z hospodaření téměř 40 % zemědělské půdy, hrozí vyhynutí 600 druhů živočichů a 880 druhů rostlin,“ sdílí nejnovější závěry ukrajinského ministerstva životního prostředí Marcela Černochová z Arniky.

  Vzájemně napjaté vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem, ale i mezi jednotlivci bude obtížné obnovit. Přesto současná situace představuje i příležitost, aby obnova země byla založená na principech udržitelnosti, transparentnosti, participace a standardech EU.

  Zařadil: -maj-

  Autoři