Jarní počasí vybízí k procházkám za ptáky a tak vám přinášíme mnoho tipů, na co se při nich zaměřit. I v okolí vašeho domu je mnoho prostoru, jak pomoci ptákům – vlaštovky a jiřičky se již určitě těší domů a to třeba zrovna přímo k vám – připravte jim skvělé bydlení. Jistě jste již zaznamenali, že začínáme pracovat na dalším, v pořadí již šestém ptačím parku Rzy a velmi oceníme vaši podporu. A v neposlední řadě bychom vás rádi pozvali na vycházky k Vítání ptačího zpěvu – první již začaly a další na různých místech budou následovat. 

  V čapích hnízdech je živo, čápi mají vajíčka! Už jste si vybrali ke sledování to své?

  Čáp bílý (foto Ludmila Korešová)

  Veškeré informace o sčítání čápů bílých najdete na webu Čapí hnízda. Najděte hnízdo v mapě a zapisujte, co se na hnízdě v průběhu sezóny děje. Vydržte až do konce (do počátku srpna), kdy mladí čápi opouštějí hnízda, a svá pozorování průběžně zapisujte.

  Zatímco čápu bílému ruch v těsném okolí hnízda nevadí, čáp černý je na něj citlivý a dává přednost tichu a klidu rozlehlých lesů. Rušení v blízkosti hnízda může zmařit celé hnízdění. Proto nesledujeme hnízda, ale zaznamenáváme pouze pozorované jednotlivce do faunistické databáze Avif na birds.cz.

  Důležité je nejen místo pozorování, ale i přesné datum a čas. Pokud se jedná o přelet, pak i poznámka odkud a kam letěl. Budeme rádi i za zmínku, jestli se na daném místě zdržuje opakovaně nebo často létává stejným směrem. Až do minulého sčítání populace čápů černých rostla. V posledních letech přicházejí zprávy o poklesu pozorování. Proto budou výsledky letošního sčítání velmi zajímavé a důležité jak pro další odhad vývoje naší populace, tak pro případné návrhy opatření k jejich ochraně. Celostátní sčítání čápů černých koordinuje AOPK ČR ve spolupráci s dalšími subjekty (Česká společnost ornitologická, Český svaz ochránců přírody a Lesy České republiky).

  Přivítejte vlaštovky a jiřičky…

  Vlaštovky se již vracejí, brzy je budou následovat i jiřičky. Zvládly náročný let přes Saharu a teď je čeká další nelehký úkol – postavit si hnízdo a vyvést mláďata. Bohužel, každoročně se setkáváme s případy cíleného shazování jiřiččích a vlaštovčích hnízd, ničení hnízdišť a zabraňování hnízdění, a proto prosíme, nechte u sebe jiřičky a vlaštovky bydlet a vytvořte jim příznivé a bezpečné prostředí k jejich životu. Mnoho tipů, jak na příjemné soužití, najdete ZDE.

  Akce k Vítání ptačího zpěvu probíhají v dubnu, květnu i červnu, najděte si tu svou!

  Zveme všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny. Nejvíce akcí je po celé republice nachystáno v květnu.

  Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

  Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí.

  https://www.birdlife.cz/pozvanka-na-vitani-ptaciho-zpevu-2024/

   

  Autor