Třeboňská záchranná stanice srdečně zve na druhý ročník akce nazvané „Ježčí návraty, aneb Zpátky do listí“, jež je určena především rodinám s dětmi. V neděli 23. října 2022 od 14 hodin bude připravena dílnička s vyráběním ježčích obydlí, beseda o životě a ochraně ježků s doprovodem ochočených ježatých pomocníků Bodliny a Drápky, chybět nebude ani podzimem vonící čaj pro všechny zimomřivé. Na závěr budou v areálu Třeboňské přírodní učebny navráceni do přírody uzdravení a vykrmení ježci, kteří se do péče stanice na podzim dostali coby osiřelá mláďata nebo v důsledku zranění.

    Ježci bývají početnými pacienty v záchranné stanici především koncem léta a na podzim, kdy je jejich aktivita vysoká, neboť se snaží pořádně vykrmit před zimním spánkem. Málokdo také ví, že ještě koncem léta a po část podzimu se rodí množství ježčích mláďat. Do péče se tak nejčastěji dostávají malí sirotci ze „zlikvidovaných“ hromad větví a listí, ježci poranění zahradní technikou nebo pokousaní psy. Cílem záchranné stanice není jen péče o poraněná zvířata, ale také předcházení úrazům pomocí osvěty mezi širokou veřejností. O tom, jak žijí a co ohrožuje bodlinaté obyvatele našich parků a zahrad, se lidé více dozvědí na výše zmíněné akci.

    „Srdečně zveme malé i velké fanoušky (nejen) ježků na výlet do naší stanice, která se nachází nedaleko autobusového nádraží v Třeboni. Připraven je pestrý program – vyrábění ježčích domečků, omalovánky pro nejmenší, beseda s pracovníky stanice o životě a ochraně ježků a setkání s ochočenými bodlináči Drápkou a Bodlinou,“ láká Honza Nový. „Loňská akce se setkala s velkým ohlasem, rozhodli jsme se proto uspořádat letos druhý ročník. Ježci patří mezi živočichy, které běžně potkáme v okolí našich domovů, ve vesnicích a městech jsou mnohde jejich populace početnější než ve volné krajině. Lidé ježkům někdy mohou ublížit z pouhé neznalosti a je tedy důležité šířit povědomí o tom, co dělat nebo naopak nedělat, pokud nám na ježčích životech záleží,“ doplňuje ředitel stanice.

    Expozici zvířat s příběhem v Třeboňské stanici je možné navštívit celoročně, pracovníci se zabývají i realizací ekovýchovných programů pro děti ze školek a škol. Otevírací dobu, aktuální nabídku programů se zvířaty na daný kalendářní rok a mnoho dalšího lze nalézt na webu www.vydry.org. V případě nálezu zraněného živočicha na Třeboňsku a Jindřichohradecku se obracejte na Třeboňskou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy na tel. čísle +420 384 722 088 (přesměrování na mobil v případě nepřítomnosti v kanceláři). Kontakty na ZS v dalších regionech se nacházejí na webu zvirevnouzi.cz.

    Zařadil: -maj-