Léto se přehouplo do druhé poloviny, ptačí zpěv utichá a brzy bude čas některým ptákům zase zamávat na cestu. Možná vám letos udělala radost vyvedená mláďata na vaší zahradě a užíváte si ptačí přítomnost plnými doušky. Myslíte na zahradě i na jejich bezpečí? Pojďme společně projít zahradu a upravit nebezpečná místa. Jen tak může být vaše zahrada pro ptáky skvělým místem k životu.

  Jedním z častých problémů jsou nárazy ptáků do skleněných ploch – průhledy skrz dům, rohová okna, čirá zábradlí či skla, která věrně odrážejí okolí. Taková místa doporučujeme zabezpečit a pro ptáky zviditelnit. Pomoci mohou venkovní žaluzie, záclony (v případě průhledu skrz dům) nebo samolepky, které by neměly být dál než 10 cm od sebe. Existují i UV, které jsou na skle nenápadné.

  Další pastí mohou být sudy na dešťovou vodu, ze kterých se ptáci chtějí napít. Pokud ale do sudu spadnou, už se nedostanou ven. Vždy je tedy opatřeme krytem, např. roštem nebo pletivem, aby nedocházelo ke zbytečnému utonutí nejen ptáků, ale i dalších živočichů. Na vodu lze také umístit speciální plovák.

  Nebezpečí pro ptáky, zvláště sovy, může představovat i nevyužívaný komín. Ptáci v něm mohou hledat úkryt, ze kterého se nedostanou ven. Stačí je jednoduše zabezpečit pletivem, s vynaložením minimálních finančních nákladů. Pletivo, nejlépe z nerezové oceli, lze zabudovat i přímo do zdiva komínu.
  (https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/ptaci-zahrady/)
  A co dál můžete udělat pro ptáky na zahradě? Ponechat doupné stromy, neřezat v době hnízdění živé ploty a keře, pěstovat pestré záhony, kde si ptáci najdou semena a housenky, založit kompost. Další tipy hledejte na webu na odkazu níže.
  (https://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/217562220400018/)
   
  Nezapomeňte také umístit pítka a koupátka na bezpečná místa, mimo dosah koček na volná prostranství. Pokud máte kočku, dávejte prosím pozor, aby ptákům  neubližovala. Pomoci může rolnička na obojku, která ptáky varuje, že se blíží nebezpečí.
  Dita Hořáková, Česká společnost ornitologická

  Autor