Milí příznivci Ptačí hodinky,
  Brhlík lesní, foto Jana Vybíralová

  velmi děkujeme všem, kdo se zúčastnili sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Do šestého ročníku Ptačí hodinky se podle průběžných výsledků zapojilo přes 28 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Vkládat výsledky z víkendového pozorování můžete až do neděle 14. ledna 2024. Poté začneme data vyhodnocovat, finální výsledky můžete očekávat koncem ledna či začátkem února.

  Jen díky vám je možné nasbírat dostatek dat, která  pomohou odhalit více informací ze života přezimujících ptáků a to třeba i to, jak jejich chování ovlivňuje letošní proměnlivé počasí. Pokud jste tedy ptáky pozorovali a sčítání neodeslali, protože vám na krmítko žádný pták nepřiletěl, prosíme, data odešlete.

  A jak to zatím vypadá s výsledky?

  Strakapoud velký, foto Jana Vybíralová

  Mezi nejčastěji hlášenými druhy jsou sýkora koňadra, sýkora modřinka, kos černý a následně vrabec polní a brhlík lesní.

  Výsledky jsou zatím průběžné, na finální vyhodnocení ročníku se můžete těšit v ke konci ledna, až dorazí všechna pozorování a data zpracujeme.

  Než budou celkové výsledky k dispozici, nahlédněte do galerie Ptačí hodinky. Sešlo se zde mnoho fotografií, které jsou ke zhlédnutí na Flickru ČSOO své nejkrásnější fotografie se můžete podělit až do konce února. Fotografie od účastníků Ptačí hodinky jsme použili  i v tomto textu. Děkujeme za ně!

  Další podrobnosti o Ptačí hodince najdete na webu České společnosti ornitologické zde:

  https://www.birdlife.cz/ptaci-hodinky-se-zucastnilo-uz-21-tisic-dobrovolniku-lide-maji-cas-na-odeslani-vysledku-do-14-ledna/

  Průběžné výsledky Ptačí hodinky zde: ptacihodinka.cz/vysledky-tabulka/ 

   

  Autor