Spolek Boii zahájil období bujarých keltských oslav na skanzenu v Nasavrkách, jenž během pěti let od svého otevření zlákal přes 40 000 návštěvníků z Čech i Evropy.

  15. října 2022 propojil spolek Boii oslavy svého výročí s Mezinárodním dnem archeologie. Návštěvníci se dozvěděli o některých  unikátních nálezech na našem území, nebo  si mohli vyzkoušet různé pravěké technologie výroby předmětů denní potřeby.

  Spolek Boii se svým založením v roce 2002 stal významným iniciátorem budování keltského odkazu na území Železných hor. Založil tam nejen první naučnou stezku, ale také zřídil na zámku keltskou muzejní expozici, jíž prošlo na 30 000 návštěvníků, vytvořil turistické informační centrum… Uspořádal mnoho výročních oslav keltských svátků pro veřejnost s mezinárodním přesahem. Nejznámější je mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad.

  Za dobu trvání spolku prošlo jeho edukačními programy v oblasti keltského kulturního dědictví více než 20 000 žáků a studentů.

  Nejambicióznějším počinem spolku Boii se stává výstavba keltské vesničky, jejíž základní kámen byl položen 7. června 2011. Projekt výstavby keltského skanzenu provází spousta potíží, nicméně neutuchajícím nadšením a urputností členů spolku se daří obohatit železnohorský region výjimečnou podobou keltského oppida, jež je dnes svojí velikostí a jedinečnou koncepcí největším v Evropě.

  „Mám radost, že dnes společně s veřejností můžeme oslavit našich 20 hojných let. Ne náhodou jsou dnešní oslavy součástí Archeodne při příležitosti Mezinárodního dne archeologie, kdy si můžeme s celým světem připomenout, že historie skýtá cenné hodnoty pro celou společnost,“ sdělil současný předseda spolku Boii Ondřej Vojtíšek.

  „Dnes silně vnímám, jak důležitou hodnotou je odvaha, kterou ze všech lidských ctností lze jen těžko předstírat. Odvaha měnit svět, obětovat podstatnou část svého pohodlí a volného času k zachování historického, společenského a kulturního odkazu budoucím generacím. Spolu s péčí o životní prostředí je v kontextu dnešního dění ve světě tím nejaktuálnějším a nejnosnějším tématem právě síla mezilidské spolupráce a pospolitosti. Spolku Boii přeji dalších minimálně 20 hojných let,“ uzavírá emeritní předseda spolku Boii Lukáš Blažek.

  www.zemekeltu.cz

  FotoZajda.cz a web a facebook Boii

  Autor