Kupecká osada Krumbenowe otevře v sobotu 9. září 2023 v 10:00 opět své brány.

  Do Pivovarské zahrady v Českém Krumlově se již posedmé sjedou kupci a řemeslníci z dávných dob pravěku a středověku, aby zde společně s návštěvníky hledali recept na dlouhý život. Letošní ročník se totiž vydá až “Ke kořenům života”, aby představil různé přístupy k péči o tělo zdraví v minulosti. Inspirace pro 21. století zaručena!

   Krumbenowe, vzdělávací akce zaměřená na oživenou historii a oceněná prestižní cenou Zlatý mamut, se po čtyřech letech opět vrací k meandrům divoké Vltavy. Pauza byla vynucena nečekanými globálními událostmi, ale letos konečně nastal čas  obnovit tradici, rozeznít bubny a za jejich zvuku se vydat do minulosti, abychom zjistili, jaká moudrost se v ní skrývá. V posledních letech se ukázalo, že tuhý kořínek a pevné zdraví je zkrátka základ. Proto letos společně se znalci pravěku, starověku a středověku prozkoumáne, jak o tuto esenci života pečovali naši prapředci.

  Paleolitičtí lovci mamutů, neolitičtí zemědělci, řemeslníci z doby bronzové, starověcí Řekové, Římané i Egypťané, Keltové, Germáni i Slované, ti všichni znali mnoho způsobů, jak o sebe pečovat. Někdy to byly přístupy jemné, jako třeba bylinkářství, masáže, vhodné oblečení či důkladná hygiena, jindy se jednalo o poměrně brutální lékařské zákroky. Třeba taková trepanace, pokročilá operace lebky, která je archeologicky doložená již v době kamenné. O tom všem bude na letošním Krumbenowe řeč. Mnohé z aktivit si návštěvníci navíc budou moci vyzkoušet na vlastní kůži.

  Sobotní program bude nabitý poznáním. Řemeslná a interaktivní stanoviště doplní bohatá nabídka přednášek, kterou odstartuje již v pátek v 17:30 v Regionálním muzeu v Českém Krumlově PhDr. Jan John, Ph.D. povídáním o dokladech léčby v době železné. Během soboty se návštěvníci mohou těšit například na přednášky o středověké medicíně, stravě prvních zemědělců nebo hygieně starých Egypťanů. Nebylo by to ale Krumbenowe bez dobových rytmů, a tak vás celým dnem budou provázet tóny experimentálního pravěkého uskupení Altsteinzeitliche Knochenklangbilder. V závěru dne se můžete protančit do transu za zvuku divoké world music v podání hudebního dua Nigunatica, kterým vyvrcholí tradiční večerní rituál. Brány zahrady se opět na rok uzavřou ve 20:00 h.

  V Kupecké osadě Krumbenowe myslíme i na dětské návštěvníky. Avšak nejen pro ně bude připravena speciální kupecká stezka, na níž budou hledat ingredience do lektvaru dlouhověkosti. Dávným kupcům se budou moci přiblížit i oděvem v Keltské převlékárně. Zájemce o archeologii jistě také potěší Muzeum v zahradě, kde si budou moci prohlédnout originální nálezy přímo z Pivovarské zahrady.

  Můžeme se od našich předků naučit, jak žít zdravě, v souladu s přírodou a hýčkat svá těla? Nebo nám minulost spíš ukazuje, čeho se vyvarovat? Přijeďte to zjistit na Krumbenowe!  Zažijte pravěk, objevte kořeny, dotkněte se divočiny a bavte se minulostí!

  Kupecká osada Krumbenowe je zaměřena na popularizaci archeologie s cílem připomenout klíčovou historickou roli regionu coby významné křižovatky obchodních a kulturních cest v pravěku a středověku.

  V roli kupců a řemeslníků se představí odborní lektoři z odvětví experimentální archeologie, kteří se rekonstrukcí původních technologií a řemesel zabývají a interaktivně je prezentují veřejnosti. Výběr období, kultur i aktivit, které budou v rámci kupecké osady představeny, se zakládá na skutečných dokladech pravěkého a raně středověkého osídlení s přihlédnutím k lokálním nálezům z českokrumlovského regionu.

  Naučně-zábavná akce je bezbariérová, otevřená všem věkovým kategoriím a přístupná zcela zdarma.

  foto Jana Lohniská

  https://www.krumbenowe.cz/

  Související:

  https://www.krumbenowe.cz/post/zlaty-mamut

   

  Autoři