Rodinná škola uprostřed lesů, ale stále blízko Prahy. Klimatické změny jim nejsou lhostejné, a tak se 15. června budou snažit inspirovat občany Kunic a širokou veřejnost skrz všechny své obory. Pro malé návštěvníky nabídnou ekologické hry, pro milovníky módy pak charitativní bazárek. Hladovět nebudete, i když bude občerstvení vegetariánské, nakoupíte bezobalově, vyzkoušíte workshopy a poslechnete dobrou hudbu.

  Střední škola řemesel Kunice je malá rodinná škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Škola nabízí pět učebních oborů: cukrář, kuchař, květinář-florista, pečovatel a prodavač. Od října loňského roku je škola zapojená společně s dalšími školami po celé ČR do projektu Člověka v tísni „Active citizens – Chráníme klima“. Většina žáků je ubytována v areálu školy na internátu a volný čas tráví právě v okolní přírodě. Díky pravidelným procházkám po okolí si všimli, že okolní lesy jsou plné nepořádku a nalezli i pár černých skládek. Rozhodli se tedy oslovit obec Kunice, domluvit schůzku s panem starostou Ing. Jiřím Šímou a navázat spolupráci.

  S pomocí občanů objevili pár černých skládek, které postupně likvidují v rámci volného času, někdy i během tělesné výchovy. Aby sami sebe i občany Kunic na závěr ocenili za sběr odpadu, a zároveň i motivovali k udržování Čistých lesů (nejen) v našem okolí i do budoucna, rozhodli se 15. června 2022 v čase od 10do 19 h uspořádat „Zahradní slavnost“ v areálu školy. Všichni, kteří se do úklidu zapojí, dostanou poměrem za odpadky školní měnu „Kunické dukátky“, za které si pak mohou nakoupit cokoliv na zahradní slavnosti. Každý obor bude mít ve své nabídce jeden ekologický, udržitelný, vegetariánský či vegan produkt a workshop, kde si budete moci koupit či vyzkoušet něco z oboru.

  Těšit se můžete například na veganské chlebíčky našich kuchařů, tradiční i veganské zákusky od cukrářů, ručně šité pytlíčky na ovoce od pečovatelů, ekologické tablety do myčky od prodavačů, sazeničky rostlin od květinářů, dekorativní a praktické předměty vyrobené z odpadu v rámci odpoledního volného času na internátu.

  Na zahradní slavnosti bude otevřen i charitativní bazárek oblečení a věcí do domácnosti, děti si mohou zahrát hry s ekologickou tematikou, k dispozici bude bezobalový mini obchod, vegetariánské teplé občerstvení, výborná káva, přednáška o změně klimatu, malá výstava „Co jsme našli v lese“, a samozřejmě i hudební vystoupení. Srdečně vás tedy moc zveme a těšíme se na společné setkání!

  Zahradní slavnost by měla být inspirací, jak se můžeme chovat ekologicky a šetrněji k přírodě. Malými krůčky může začít opravdu každý.

  Zařadil: -maj-