V novém videu, které se objevilo na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat, píšou tři protagonisté dopisy se svými vánočními přáními.
  Adresátem však není Ježíšek, jak to u vánočních dopisů bývá zvykem. Dopisy jsou určené supermarketům, které mají v moci přání autorů dopisů splnit – zlepšit životní podmínky
  kuřat v českých velkochovech. Video je součástí kampaně Rychlokuřata, kterou Obránci zvířat spustili v létě. Upozorňují v ní na utrpení kuřat chovaných na maso a žádají firmy, aby odstoupily od prodeje rychle rostoucích plemen kuřat.

  Odkaz na publikované video na YouTube:
  https://www.youtube.com/watch?v=Jy8ogJP4GxI

  Zveřejněné video je inspirované skutečnými událostmi. Lidé po celé republice už několik týdnů opravdu píšou dopisy adresované obchodním řetězcům působícím v Česku a žádají je v nich, aby učinily vánoční zázrak pro kuřata a vyřadily ze své nabídky rychlokuřata, která vlivem přešlechtění trpí zdravotními problémy. Obránci zvířat dopisy shromažďují a mají v plánu je obchodním řetězcům ještě před Vánoci předat.
  „Za poměrně krátkou dobu se nám sešlo přes stovku ručně psaných dopisů, do toho stovky dalších lidí píšou svoje vánoční vzkazy supermarketům přes web zazrakprokurata.cz. Zákazníci tím vysílají směrem k obchodním řetězcům jasný vzkaz, nepřejí si podporovat utrpení rychlokuřat, která kvůli přešlechtění často umírají hladem nebo žízní, protože nohy jejich přerostlá těla nedokážou unést k vodě a potravě,“ vysvětluje vánoční dopisovou akci vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan z OBRAZu.

  Zapojit se do vánočního psaní dopisů bylo možné v adventním období na stánku Obránců zvířat v Praze, Brně a Ostravě. Lidé z ostatních koutů republiky stále ještě mohou svůj vánoční vzkaz obchodním řetězcům poslat přes web zazrakprokurata.cz, kde získají všechny potřebné informace.
  „Milý Alberte, věřím, že v těchto dnech plných soucitu by žádný tvor neměl prožívat zbytečnou krutost. Obzvlášť ti, kteří to nemohou říci a ani napsat,“ cituje ze svého dopisu ve videu pan Zdeněk.
  „Věřím, že o Štědrém dnu se mohou splnit i ta nejtajnější přání, a já tě prosím, nenech je již více trpět. Osudy kuřat jsou ve tvých rukou,“ stojí v dalším dopisu, který autorka nese ve videu na pobočku Lidlu. Podle Trojana z OBRAZu jsou to právě supermarkety, které mají moc učinit pro kuřata tento vánoční zázrak. „Ze společných schůzek všech relevantních zástupců vyplynulo, že chovatelé nebudou mít problém s přechodem na pomalu rostoucí plemena kuřat, pokud je obchodníci budou skutečně chtít. Ti ale zodpovědnost svalují na zákazníky. Věřím, že jim vánoční dopisy konečně otevřou oči a uvědomí si, že odpovědnost za utrpení kuřat nesou oni,“ dodává vedoucí kampaně Rychlokuřata.

  https://www.zazrakprokurata.cz

  Kampaň Rychlokuřata odstartovala letos v červenci zveřejněním autentických záběrů ze tří českých farem. Na záběrech bylo možné vidět přerostlá a polámaná kuřata, která stěží unesou vlastní nohy a pod náporem svalů se jim lámou kosti. Do kampaně se zapojila řada známých osobností – například zpěvačka Marta Jandová, herci Hynek Čermák s Vladimírem Polívkou nebo třeba režisér Vít Klusák.
  Řada firem už se od prodeje rychlokuřat distancovala – např. Bageterie Boulevard, Subway, lokální supermarkety Trefa, Terno, Konzum Ústí nad Orlicí nebo třeba restaurace IKEA. Největší řetězce supermarketů však zatím závazek k lepším standardům pro kuřata nepřijaly.

  (pozor, video obsahuje drastické záběry)

  https://www.zazrakprokurata.cz

   

  OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako
  živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny,
  které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet
  životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou
  výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

  Autor