Mezinárodní skupina dobrovolníků se ve dnech 9. 7. až 16. 7. 2023 vydává do města Terezína v Ústeckém kraji, kde pomáhá místnímu sdružení „Terezín – město změny“ v péči o Velkou pevnost Terezín. Náplní práce je čištění vodních příkopů, úklid katakomb či péče o tamní zvířata. Členové mezinárodní skupiny tak poznají město Terezín, jeho historii i jeho současnost.

  Skupina mladých dobrovolníků se skládá ze Španělů, Francouzů, Němců, Italů i Čechů a v současné době má devět dobrovolníků. Skupina je zastřešena neziskovou organizací INEX-SDA.

  Město Terezín je známo svou Malou pevností, kde se za 2. světové války nacházel koncentrační tábor. Dobrovolníci však budou pracovat v méně známé Velké pevnosti, která ve své době byla srdcem města, svého času právě zde bylo hlavní vojenské ležení.

  Sdružení „Terezín – město změny“ bylo založeno Ústeckým krajem a Městem Terezín. Jeho účelem je oprava památek, jejich zpřístupňování veřejnosti, vzdělávací a kulturní činnost a mnoho dalšího. Sdružení provozuje spolu se svými partnery své vzdělávací, společenské a kulturní aktivity v šesti různých objektech. Mezinárodní dobrovolnický projekt bude letos sdružení hostit poprvé.

  Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.

  Zařadil: -maj-

  Autor