MŠMT vydalo 1. prosince 2022 důležitý dokument připomínající odkaz humanisty a učitele národů Jana Amose Komenského a současně odsuzující ruskou agresi na Ukrajině – Komenského deklaraci.

  (MEYS issued the Komenský Declaration on the Russian aggression in Ukraine)

  Ta je prohlášením České republiky připomínajícím hlavní hodnoty a principy, za kterými Komenský stál, a to humanismus, respekt k lidským právům a vzdělání dostupné pro všechny, a také vyzývajícím demokratické země a jejich občany, aby si uvědomili svoji povinnost bránit hodnoty, na kterých naše civilizace po staletí stojí. Deklaraci podpořily Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Estonsko, Finsko, Nizozemsko a Portugalsko. Země které se dále připojí, budou doplněny. Uvedený text vítá také Ukrajina. S textem deklarace seznámí členské státy EU na Evropském vzdělávacím summitu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

  „Všichni jsme občané jednoho světa a dokonce jsme všichni jedné krve. Jaká je to neuváženost nenávidět člověka, protože se narodil jinde, protože hovoří jiným jazykem, protože má na věci jiný názor, protože chápe více nebo méně než ty?…“ (Jan Amos Komenský)

  Deklaraci Komenského ke stažení najdete na odkaze:

  https://www.msmt.cz/msmt-vydalo-k-ruske-agresi-na-ukrajine-komenskeho-deklaraci

  In english: 

  https://www.msmt.cz/msmt-vydalo-k-ruske-agresi-na-ukrajine-komenskeho-deklaraci

  Autor