Článek byl rozšířen o druhý a třetí odstavec, především o hrubý odhad počtu obětí.

  Jihovýchodní Turecko a severní Sýrii zasáhlo 6. 2. 2023 zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, které způsobilo smrt a zranění velkého množství lidí a obrovské materiální škody.  Téhož dne navíc v téže oblasti Turecka udeřilo další ničivé zemětřesení…

  Otřesy zemské kůry si v Turecku a Sýrii podle informací uveřejěných na webu České televize i s odkazem na agnturu DPA vyžádalo ke dni 13. 2. více než 33 000 životů. V Sýrii zemětřesení nepřežilo zhruba 3800 lidí. Počty obětí ovšem bohužel nejsou konečné a  stále stoupají.

  Prakticky okamžitě začaly humanitární organizace pracovat na tom, aby se k postiženým lidem co nejdříve dostala kýžená pomoc.


  Organizace Člověk v tísni (ČvT) uvolnila 1 milion korun z Klubu přátel na pomoc postiženým lidem a vyhlásila sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko. Na sbírkové konto SOS zemětřesení Sýrie a Turecko č. ú. 51945194/0300 můžete přispět přes darovací formulář Člověka v tísni.

  Na místě působí tým ČvT, který v součinnosti s místními úřady vyhodnocuje situaci a je připraven okamžitě začít poskytovat nezbytnou humanitární pomoc. „V oblasti zasažené ničivým zemětřesením pracuje Člověk v tísni již mnoho let, máme na místě zkušené humanitární teamy a stovky kolegyň a kolegů, kteří jsou okamžitě schopni začít pomáhat. Bude potřeba základní humanitární pomoc: řešení dočasného přístřeší a později samozřejmě obnova. Dle zpráv z médií i z místa je rozsah škod obrovský a počet obětí bude stoupat. Zvlášť ve válkou sužované Sýrii se situace rychle může stát opravdu kritickou,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.


  Také Charita Česká republika je připravena bezprostředně pomoci. Z krizového fondu uvolnila částku 300 000 korun a zároveň vyhlásila sbírku Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením. Číslo účtu 55660022/0800, v. s. 118. Na místě již přímo pomáhá Charita Turecko.

  „Otřesy byly cítit až v Libanonu a na Kypru a zanechaly za sebou přes tisíc mrtvých a tisíce zraněných. Tato čísla ale bohužel nejsou konečná. Záchranáři teprve odkrývají sutiny domů, které se v důsledku zemětřesení zřítily. Americká geologická společnost odhaduje, že obětí může být až 10 000. (…) Situaci v zasažené oblasti komplikuje tuhý mráz a husté sněžení a déšť. To stěžuje nejen práci záchranářů, ale také podmínky těch, kteří během zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Ti se choulí venku na mrazu a schovávají se před zimou, kde můžou, například v autech. Zasažení lidé potřebují okamžitou humanitární pomoc,“ lze se mj. dočíst na webu Charity ČR.


  Finanční sbírku na pomoc obětem zemětřesení vyhlásil rovněž Český červený kříž, a to s číslem účtu 333999/2700, v. s. 2301.

  Od počátku na místě zasahují i týmy Tureckého a Syrského ČP (Červený půlměsíc, pozn. red.) – vyprošťují a ošetřují raněné, poskytují psychosociální pomoc, distribuují stany, přikrývky a další potřeby. Např. do Lattakie, Hamy a Aleppa vyrazilo 23 týmů se sanitkami Syrského ČP, do jižních provincií Turecka pak 38 týmů se zásahovými vozidly Tureckého ČP. V první vlně tak do terénu nastoupilo 1.000 příslušníků ČP. Vydávána jsou i teplá jídla z mobilních kuchyní,“ informuje na svých internetových stránkách Český červený kříž.


  Možnost přispět finančním darem nabízí v souvislosti se zemětřesením v Turecku a Sýrii na svých internetových stránkách i ADRA, o. p. s., a to odkazem na příslušný projekt na platformě Darujme.cz.

  „ADRA v první fázi pomoci pomůže s distribucí okamžité pomoci pro lidi, kteří pří zemětřesení přišli o své domovy. Bude se jednat o potraviny a vodu, teplé přikrývky, spacáky, zimní oblečení a také základní hygienické potřeby. Jedná se o pomoc, které je momentálně nejvíce potřeba, aby lidé měli zajištěné základní podmínky pro život v provizorním ubytování.
  Přímo na místě pomoc koordinují naši kolegové, kteří nám podávají aktuální informace z místa. Momentálně jsou v terénu a zjišťují potřeby, abychom mohli co nejdříve začít s poskytováním pomoci.
  Vzhledem k trvající občanské válce, je ADRA jedna z mála mezinárodních humanitárních organizací, které působí přímo v Sýrii. V Damašku má ADRA svojí regionální kancelář a další kanceláře má i v regionech přímo postižených zemětřesením (Latákie, Aleppo, Hamá), kde dlouhodobě poskytuje humanitární pomoc,“ konstatuje ADRA na svém webu.


  Lékaři bez hranic zasahují na severu Sýrie, zmobilizovali své týmy a s pomocí lokálních partnerů pomáhají tamní populaci. Jeden z členů mezinárodní zdravotnické organizace však přišel kvůli živelní pohromě o život. Týmy organizace ošetřují raněné, podporují na dvě desítky zdravotnických zařízení, dodávají zdravotnický materiál, humanitární pomoc a provozují sanitky.
  „Zdravotnická zařízení a nemocnice jsou přetížené. Personál v severní Sýrii nepřetržitě pracuje, aby se postaral o obrovský počet raněných, které zařízení soustavně přijímají. V severní části Idlíbu ošetřily naše týmy během prvních hodin po zemětřesení zhruba 200 raněných a přijaly 160 lidí, kterým již nedokázaly pomoct. V oblasti provozujeme nebo podporujeme několik zařízení a klinik. K lidem se dostáváme i za pomoci sanitek,“ říká vedoucí mise Lékařů bez hranic v Sýrii, Sebastien Gay.
  Činnost Lékařů bez hranic lze finančně podpořit po rozkliknutí příslušného odkazu v článku na jejich webu.


  Veřejnou sbírku vyhlásila také Českobratrská církev evangelická (ČCE). „Spojili jsme se s naší partnerskou organizací v Sýrii, abychom jim nabídli finanční pomoc. Ta bude směřovat k pokrytí nákladů na potravinovou a materiální pomoc postiženým,“ stojí psáno na jejím webu.
  Lidé mohou své dary posílat na sbírkový účet Diakonie ČCE, č. ú.  292949292/0300 s variabilním symbolem 2023.


  K výsledkům veřejných sbírek

  Na pomoc Turecku a Sýrii se na účtech českých humanitárních organizací dosud (stav k 9. 2. ráno) objevily dohromady desítky milionů korun. Člověk v tísni vybral 41 milionů korun, Charita ČR hlásí 6,39 milionu, ADRA na sbírkovém kontu sesbírala 3,9 milionu, dárci poslali na účet Českého červeného kříže 1,7 milonu a na účet Diakonie ČCE zhruba půl milionu. Organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené a koordinují pomoc v postižených oblastech. Vyplývá to ze sdělení organizací v médiích.


  Redakce serveru ADAM.cz se obrací na své čtenáře a čtenářky s prosbou, aby po zvážení svých finančních možností na humanitární pomoc přispěli.


  Zařadil: -maj-

  Autor