Další a další objevy neoznačených hrobů. Většinovou veřejnost v Kanadě hrůzné nálezy šokují, domorodé obyvatele nikoliv. „Není to pro ně nic nového,“ říká kanadistka Denisa Krásná.

    Od května se našlo v různých koutech Kanady několik pohřebišť nedaleko rezidenčních škol, kam kanadské úřady umisťovaly děti původních obyvatel. Celkem už jde o více než 1 300 neoznačených hrobů, k poslednímu nálezu došlo v Britské Kolumbii na začátku týdne – objeveno jich bylo 160.

    „Pro domorodé obyvatele jde spíš o potvrzení něčeho, co se už delší dobu vědělo. Tedy že Kanada byla postavená na genocidě, na kolonizaci a na násilné asimilaci původních obyvatel. Když proto došlo v posledních měsících k těm nálezům neoznačených hrobů, šokovalo to jen Kanaďany-usedlíky. Domorodé kmeny se už roky snaží najít tisíce pohřešovaných dětí, které se z internátních škol nevrátily,“ uvádí v podcastu kanadistka Denisa Krásná z Filozofické fakulty na Masarykově univerzitě.

     

    Celý článek najdete na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nalezy-hrobu-sokovaly-kanadany-zeme-stoji-na-genocide-rika-expertka-169713