Národní skautský památník se vrací do veřejného prostoru: Slavnostní obnova proběhne 16. května v areálu krematoria v Praze-Strašnicích

  Po několikaletém uložení v depozitu se do veřejného prostoru v pietním území krematoria v Praze-Strašnicích navrací Národní skautský památník. Obnova monumentu v podobě symbolických “tří prstů ve skautském pozdravu” se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin.

  Památník vznikl zásluhou skautů vězněných v 50. letech v komunistických lágrech. Monument je věnován památce všech padlých, umučených a popravených skautů za první a druhé světové války, v době nacistické protektorátní poroby Československa a v době totalitního komunistické režimu v naší zemi.

  Památník byl prvně odhalen v květnu 2003. Na tomto místě stál až do roku 2017, kdy musel ustoupit revitalizaci pietního prostoru.

  Obnovu památníku iniciovali členové členové pražského 145. oldskautského klubu Naděje. Ve spolupráci se Skautským oddílem Velena Fanderlika nalezli a vyjednali se správou pražských hřbitovů nové umístění v blízkosti vstupní brány do areálu krematoria, a vlastně jen pár metrů od původní lokality. Oldskauti z klubu Naděje, zejména pak tandem Ondřej Přerovský – Lazebník a Michal Chára – Kim, pak odvedli ohromný kus práce, při níž bezpočet organizačních a technických problémů dokázali přetavit do konečné fáze obnovy památníku.

  V souvislosti s několikaletým úsilím je nutno ocenit i podporu Pražského kraje Junáka, který – podobně jako před 21 lety při vybudování památníku – obnovu zaštítil a významně finančně podpořil.

  Datum obnovy nebylo stanoveno náhodně. Právě v noci z 16. na 17. května 1949 se totiž skauti poprvé výrazně postavili komunistickému režimu s pokusem o opětovné nastolení demokracie v poválečném Československu. Jejich snahy však byly zmařeny. Čelní skautští činovníci stanuli před soudem a čekaly je mnohaleté tresty. Po propuštění z vězení mnozí živořili na okraji společnosti a s velkými obtížemi hledali práci, bydlení a další základní potřeby.

  Základní podoba Národního skautského památníku zůstává i při obnově zachována tak, jak byl vytvořen před 21 lety. Dominantním prvkem monumentu jsou tři kovové pilíře, které  spojuje pamětní deska s připomínkou skautských obětí z válečných a totalitních údobí republiky. V novém provedení však bude památník usazen v kruhovém podstavci, na němž bude svítit věčný plamínek.

  Po odhalení památníku bude postupně dotvořeno celé okolí pietního místa. Architekti z ateliéru HRA, s nimiž iniciátoři obnovy úzce spolupracují, vyřešili esteticky i pozadí monumentu v podobě dekorační kovové stěny s patinou staromědi a moderně stylizovanými liliemi. Pozadí postupem času proroste popínavými rostlinami a vytvoří přirozené zelenou kulisu celého prostoru.

  K zajištění realizace finálních technických a dekoračních úprav památníku byla Skautskou nadací Jaroslava Foglara vypsána veřejná finanční sbírka. Na konto sbírky je možno stále průběžně přispívat.

  Na platformu dobročinné sbírky na dokončení úprav památníku je možno přejít zde. Pro platbu možno využít i QR kód sbírky.

  Národní skautský památník – pozvánka na slavnostní obnovu

  foto-2

   

   

  Autor