Otevřeli jsme naše poslední a největší letošní grantové výzvy. Požádejte si o finance na vaše podzimní výsadby 2023. Tentokrát mohou žádat i jednotlivci!

  Sníte o zelenější škole? Chcete rozhýbat komunitní život ve vaší obci? Potřebujete pomoc s revitalizací veřejných prostranství? Tak jste na správné adrese.

  Na výsadby stromů a keřů můžete získat až 150 tisíc korun. Pomůžeme vám financovat například i zakoupení nezbytného materiálu, dopravu, odborný dohled nebo následnou péči o dřeviny. Žádosti je možné podávat do 31. července. Přesto neváhejte a podejte ji co nejdříve!

  Na webu sdružujeme informace i o dalších probíhajících výzvách. Tak je omrkněte!

  Vysadili jste strom? Přidejte ho do naší interaktivní mapy.
  Děkujeme, že patříte mezi ty, kdo #sazibudoucnost.

  Tým Sázíme budoucnost

  https://www.sazimebudoucnost.cz/cs/finance


  STAČÍ SAMOTNÉ STROMY V BOJI ZA LEPŠÍ KLIMA?

  Stromy díky fotosyntéze ukládají do dřevní hmoty oxid uhličitý z atmosféry (jeden 30letý strom cca 1,2 t CO2, v závislosti na druhu, lokalitě apod.), čímž snižují skleníkový efekt. Pro kompenzaci uhlíkové stopy bychom ale museli vysadit mnohem víc než 10 milionů stromů během 5 let a to v české krajině není možné. Hlavními opatřeními by tak měl být rozvoj obnovitelných zdrojů, ukládání energie, zvyšování energetické účinnosti a využívání úspor energie tak, aby mohla být nahrazena fosilní paliva.

  Důležitější význam má proto výsadba stromů pro zvýšení odolnosti krajiny a měst vůči změnám klimatu a pro obnovu retenční schopnosti krajiny a půdy. Sázení stromů je tedy jednou z možností, jak rychle a srozumitelně udělat něco konkrétního pro zlepšení stavu naší krajiny a měst. Výsadbové akce navíc umožňují spolupráci a usnadňují zapojení místních do iniciativ na ochranu přírody.

   

  Autor