Velká noční show. Podívejte se, jak padaly „hvězdy“

  V noci z 12. na 13. srpna 2023 padaly slzy svatého Vavřince neboli perseidy. Jde o prachové částice z komety 109P/Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Znovu k tomu dojde až v roce 2126. Podívejte se na malý výběr:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/krasa-nocni-oblohy-padaly-perseidy-podivejte-se-172006

  https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-svet-o-vikendu-sledoval-padajici-hvezdy-agentura-zverejnila-pusobiva-videa-40440613

  https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-foto-perseidy-rozzarily-nocni-oblohu-po-celem-svete-40440503

  Lidově se roji Perseid říká také slzy svatého Vavřince. První zmínky o tomto úkazu pocházejí už z první poloviny třetího století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. „Podle zaznamenaných svědectví několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 padaly z nočního nebe ‚třpytivé slzy‘ a od této události jsou Perseidy lidově označovány jako ‚slzy svatého Vavřince‘,“ vypráví astronom Pavel Suchan.

  Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-perseidy-kdy-pozorovat-235383

  obrázek: https://inovacevsrdci.cz/blog/astronomicky-ustav-doporucuje-tri-akce-zamerene-na-pozorovani-perseid/

   

  Autor