Již podeváté se konala akce, která si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí. Přitom jde často o dominanty obcí!

  Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola?

  Každoroční Noc sokoloven měla program bohatý a vstupné žádné. Letos tato možnost byla 23. června 2023.

  Reportáž přinesla například Česká televize:

  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000100623/cast/987050/

  V rámci 9. ročníku Noci sokoloven se otevřely také brány sídla České obce sokolské. V Tyršově domě na pražském Újezdě byly pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky, sportovní workshopy, exhibice, dixieland a naskytla se i možnost večerního výstupu na střechu.

  Fotografie z akce v Tyršově domě najdete zde:

  https://prazsky.denik.cz/kultura_region/noc-sokoloven-nabidla-navstevnikum-tyrsova-domu-i-vecerni-vystup-na-strechu-2023.html

  První sokolovna vznikla v Praze v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Jeho členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.

  Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád.

  https://www.sokol.eu/projekt/noc-sokoloven

  Autor